Ziraat Bankası Seracılık Kredisi Başvurusu Ve Detayları


Bahçe, tarla, topraksız, örtü altı ve su kültüründe üretim gibi çeşitli bitkisel üretim ile ilgili konularda çalışmalar yapan gerçek ya da tüzel üretici kişilerin çalışmalarına yönelik, ihtiyaçlarını karşılamak için Ziraat Bankası tarafından verilen seracılık kredileridir.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

Yağlı tohumlar, yumrulu bitkiler, tahıllar, yem bitkileri, endüstri bitkileri, aromatik ve tıbbi bitkiler, sertifikalı tohum pazarlama ve işleme, sertifikalı tohum yetiştiriciliği, serada sebze ve meyve yetiştiriciliği, meyve yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, serada veya açıkta iş ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği gibi bitkisel üretim ile ilgili konularda yapılan üretim ve yatırım faaliyetlerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için uygulanan bir kredi yöntemidir.

Bitkisel üretim alanında ihtiyaç duyulan; gübre, tohum, yakıt, ilaç, çeşitli demirbaş alımı, pazarlama, kira, sigorta, bakım ve onarım gibi konuların giderlerine ilişkin işletme kredi imkanı sunulmaktadır. Ayrıca bağ, sera, meyve bahçesi ve soğuk hava deposu gibi tesislerin satın alınması ya da kurulması, sulama sistemleri kurulması, proje bütünlüğü içerisinde yatırımla birlikte değerlendirilen deri kuyu açılması, yatırımın yapılacağı tarlanın alımı da dahil diğer yatırım harcamaları ile firmaların ihtiyaçları ile orantılı rüzgar, güneş ya da biogaz enerji yatırımlarına ilişkin yatırım kredi imkanı sunulmaktadır.

Koşullar ve Bakanlar Kurulu Kararları, sizler için uygunsa kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Seracılık Nedir?

Seracılık, bitkilerin yaşamasına uygun çevre ve hava şartlarını oluşturabilmek için fiberglas, cam ve plastik gibi ışığı iyi geçirebilen malzemelerden yapılan, örtülü yapı elemanlarına denir. Eğer ılıman bir ortam varsa, sebze ve meyve yetiştirilen kısımda plastik örtü, sebze yetiştirilen yerde ise cam örtü bulunur. Bu yüzden Türkiye’de sebze yetiştiriciliği genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır. Çünkü Ege ve Akdeniz bölgeleri, diğer bölgelere göre daha ılımandır.


Dışarıda doğal şekilde yetiştirilen ve boyca küçük olan, sebze ve meyveler, seralarda plastik ve cam örtülerin altında yetiştirilebilmektedir.

Her mevsimde istenilen ürün yetiştirilebilir. Ancak optimum ortam şartları sağlanmalı, teknoloji uygun şekilde kullanılmalıdır. Böylelikle serada yetiştirilen bitkilerin verimliliği arttırılmış olunmaktadır.

Seracılık, ülkemizde büyük önem taşımaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri, az alanda çok fazla ürün elde ediliyor olmasıdır. Meyve ve sebzelerin, geniş bir yelpazesi vardır. Bu yüzden pazarlarda kalabilmektedir. Genellikle halkın geçim kaynağı tarım ve seracılık olduğu için ülkenin kalkınmasında büyük rolü vardır. Yetiştirilen ürünler, yüksek kalitedir. Seracılık, sürekli yapılan bir iştir ve tatili yoktur. Disiplin ister.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Ziraat Bankası seracılık kredisinden yararlanabilmek için en önemli şart, Türk vatandaşı olmaktır. Ayrıca adres bilgilendirmesi de yapılması gerekir. Çiftçi kayıt sisteminde başvuru yapacak kişinin, kaydının olması gerekir. Kayıt dışı faaliyette bulunulmamalıdır. Seracılık faaliyeti en az üç yıl süre yapılmış olunmalı ve halen de devam edilmelidir. Kredi talebinin olumlu sonuçlanabilmesi için sosyal güvence olmamalıdır. Ancak faaliyet alanı sigortalattırılmalıdır.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası seracılık kredisine başvuru yapabilmek için aranılan şartlarda eksiklik olmamalıdır. Ayrıca bazı evraklar tamamlanmalıdır. Bu evraklar; kimlik fotokopisi, tapu fotokopisi, sosyal güvencenin olmadığı belirten belge, okur-yazar belgesi, kira kontratı, 3 yıldır faaliyetinde bulunduğunu gösteren belge ve esnaf olunmadığını gösteren belgedir.

Bu belgeler dışında Ziraat Bankası, kişiye göre farklı ek belgelerde isteyebilmektedir.

Son olarak başvuru şartları tam olarak yerine getirilmiş olunsa bile kredinin kullanım yeri büyük önem taşımaktadır. Sera ünitelerinin yenilenmesi, farklı alanlardaki seraların tek bir yerde toplanması, en popüler kullanım şekilleridir.

Oy Kullan! post

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ziraat Bankası Combo Kumbara Nedir?

Ziraat Bankası Combo Kumbara Nedir?

2018 yılının şubat ayında tüm kredi kartı ve banka kartlarında düzenlemeye giden Ziraat Bankası müşterilerine ...