Yeşil Kart Nedir Ve Nasıl Alınır?


Sağlık hizmeti veren hastaneler, sağlık ocakları ve benzeri kuruluşlardan ücretsiz olarak hizmet almak için kişinin sağlık sigortasının olması gereklidir. Ancak her vatandaşın herhangi bir sigortası olmadığı gibi, söz konusu sağlık sigortasını karşılayacak maddi gücü de olmayabilmektedir.

Yeşil Kart Nedir Ve Nasıl Alınır

Yeşil Kart Nedir Ve Nasıl Alınır

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, maddi açıdan düşük bir gelire sahip olup, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da ücretsiz olarak hastane ve sağlık ocağı gibi sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını, ilaçlarını da bu kapsamda uygun fiyata almalarını sağlamak adına yeşil kart uygulaması mevcuttur. Devletin sağladığı yeşil kart uygulaması sayesinde, maddi durumları kötü olan sigortasız vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden mahrum kalmamakta ve ilaçlarını uygun fiyatlara alabilmektedir.

Yeşil Kart Nereden ve Nasıl Çıkartılır?

Halk arasında yeşil kart çıkartmak olarak bilinen, yeşil kart uygulaması kapsamından yararlanmak için bir takım adımları takip etmek gerekmektedir. Yeşil kartlı olmak için öncelikle yapılması gereken işlem gelir testi başvurusu yapmaktır. Kişinin, ikametindeki Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırmak istediğini beyan etmesi gerekir. Söz konusu gelir testinin sonucuna göre kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu, yeşil kartlı olmasına onay vermekte ya da reddetmektedir. SGK’nın onay ya da red işlemi süre gerektirebileceğinden, kişinin gelir testinin sonucuna göre, ardından ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret etmesinde fayda vardır.

 

Yeşil kart kapsamına alınmak isteyen kişi, açıklandığı gibi ikametgâhındaki Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı ziyaret etmesi gerekmektedir. Şimdilik e-devlet üzerinden yeşil kartlı olmak üzere bir işlem yapmak mümkün değildir.


Yeşil kart Almak İçin Gereken Şartlar Nedir?

Kişinin yeşil kartlı olarak, yeşil kartın sağladığı imkanlardan yararlanması için taşıması gereken çeşitli şartlar mevcuttur. Buna göre kişinin maddi açıdan düşük bir gelire sahip olması gerekir. Söz konusu düşük gelirin miktarı ise hane halkı gelirinin kişi başına düşen ortalamasına göre hesap edilir. Kişinin yeşil kartlı olması için söz konusu hane halkı gelirinin kişi başına düşen ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında bir tutarda olması lazımdır.

 Yeşil kart sahibi olmak için gereken bir diğer şart ise yeşil kartlı olmak üzere başvuru yapan kişinin herhangi bir sigorta kapsamında olmamasıdır. Emeklilik de yeşil kartlı olmayı engelleyen bir diğer şart olmakla birlikte, söz konusu kişinin çiftçilik ya da vergi kaydının olması da yeşil kart uygulamasından yararlanmayı engeller.

Yeşil kartlı olmak üzere başvuru yapan kişinin açıklanan maddi ve diğer şartları taşıması durumunda ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu, kişiyi 60/C-1 kapsamına alacak, yani geçmişteki adıyla yeşil kart uygulamasından yararlanmasını sağlamak üzere Genel Sağlık Sigortasını tescil edecektir.

Eğer ki yeşil kart uygulamasından yararlanmak isteyen kişinin, yapılan incelemeler ve gelir testi sonucunda hane halkı gelirinin kişi başına düşen ortalaması net asgari ücretin 1/3’ünün üstünde bir miktar ise kişi, Genel Sağlık Sigortası kapsamında aylık prim ödemek ve bu şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmak durumundadır.

Yeşil Kart Almak İçin Ne Kadar Süre Gerekir?

Yeşil kart sayesinde maddi imkanı olmayan sigortasız vatandaşlar sağlık hizmetlerinden kolayca yararlanmakla birlikte, ilaçlarını katılım payı ödemeksizin alabilmektedir. Yeşil kartlı olmak için gereken süre ise kişinin gelir testi sonucunun çıkacağı süreye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gelir testi sonuçlanma süresi, kişinin bağlı olduğu yerdeki yoğunluk ve iş yüküne göre değişmekle birlikte, genel olarak 9-14 gün arasındadır. Yeşil kartlı olmak isteyen kişi, gelir testinin sonuçlanmasının ardından bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek 60/C-1 kapsamına alınarak, ilgili tescilinin açılmasını isteyebilir. Bu andan itibaren yeşil kart kapsamına alınmış olunan kişi sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*