Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar


Birçok vatandaş çektiği krediyi ödeyemeyip yasal takip sürecine giriyor. Bu sürece girenler için kredi veren bankaları sizler için bulup derledik. Hangi bankalar ne gibi şartlar altında yasal takibe girmiş kişiye kredi verir konumuza başlayalım.

yasal takipte olanlara kredi veren bankalar

yasal takipte olanlara kredi veren bankalar 2017

Bankaların kredili ürünlerinden kullanan kişiler, eğer borçlarını gerektiği şekilde ödemez ve peş peşe 3 ay boyunca da bunu devam ettirirlerse, banka sicilleri bozulmaya başlayacak ve sürekli olarak ödemenin yapılması gerektiği ile ilgili, bankadan telefon alacaktırlar. Durum bu aşamaya geldiği zamanlarda, ne yazık ki birçok banka müşterisi telefonları açmamak için çaba sarf etmektedir. Fakat bunu kesinlikle tekrarlamamalısınız. Çünkü bankalar belirli bir sürenin ardından borcun ödenmemesi halinde sizlerin dosyasının avukata teslim edileceğini haber vermek üzere arayacaktır. Telefon ile yapılacak bu bildiri için yalnızca bir kez aranacaksınız ve eğer sizlere ulaşılmazsa, bu durumda dosyanız avukata teslim edilecektir. Bu durum da banka sicilinin en kötü durumu olan yasal takibi başlatmaktadır. Kişilerin bu duruma düşmemelerini gerektiren başlıca neden ise, yasal takipte olanlara kredi veren bankaların sayısının neredeyse sıfır olmasıdır.

Çünkü kişilerin yasal takibe düşmeleri demek, hem banka sicillerinde beş yıl boyunca silinmeyecek bir cezanın olmasını hem de kredi notunun en düşük seviyelere kadar indirilmesini ifade etmektedir. Bundan dolayı da yasal takipte olanlara kredi veren bankaların olmadığından üzülerek haber vermemiz gerekecektir. Fakat yasal takip sürecine yıllar önce düşülmüşse ve bu durumun ardından kişiler tüm ödemelerini zamanında yapmışsa ve düşen kredi notlarını da hızlı bir şekilde yükseltmeye başlamışlarsa, bankaların kendi inisiyatifleri doğrultusunda kredi alma şansları bulunmaktadır.

Beş yıla yakın bir süre boyunca banka sicil kayıtlarından silinmeyecek olan yasal takip süreci, süre tamamlansa bile Merkez Bankası’nda bulunan bankacılık kariyer dosyanızda hala saklanıyor olacaktır. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar açısından örnek verecek olursak ilk sıraya QNB Finansbank ve ING Bank’ı koyabiliriz. Her iki banka da, yasal takip sürecinin üzerinden belirli bir süre geçmiş ve bu süre boyunca da ödemelerini zamanında yapan kişilere kredi desteği sağlamaktadır. Fakat size kredi verecek olan bu iki banka, doğrudan bu işlemi gerçekleştirmeyecektir. Genellikle kamu dairelerinde çalışan bir kişinin sizlere kefil olmasını istemekte ya da üzerinize kayıtlı olan bir tapu, ev ya da aracı ipotek etmenizi istemektedir.

Hangi bankalar yasal takipte olanlara kredi veriyor?


  • QNB Finansbank
  • ING bank

Yani kısaca yasal takip sürecine girmenizin üzerinden belli bir süre geçtiyse ve bu süre içinde sicilinizi düzeltmeye, onarmaya yönelik adımlar attıysanız yukarıda bahsettiğimiz bankaların size kredi verebilme ihtimalleri vardır. Kredi sicilinizi nasıl onarabileceğiniz konusuna basitçe değinecek olursak ilk olarak yasal takibe giren kişi kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeye başlamalıdır.

Ayrıca sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar yazımızı okuyarak da size diğer kredi verebilecek bankaları öğrenebilirsiniz. Son olarak sizlerden gelen kredi sorularını da cevaplamaya özen gösteriyoruz bu yüzden yorum yapmakta çekingen olmayın.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

vakıfbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Vakıfbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Vakıfbank, kamuya ait bir banka olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişinin bankacılık işlemlerini yerine getirmeye ...