Sigortasız Kredi Veren Bankalar


Türkiye’de özellikle giderek artan işsizlik sorunu nedeniyle sigortasız kredi veren bankalar var mı sorusu da sıkça sorulmaya başlandı. Bugün kaleme aldığımız bu konumuzu okuduktan sonra cevabını öğrenmek istediğiniz soruları bizlere yorumlardan sorabilirsiniz.

Sigortasız Kredi Veren Banka Var Mı?

sigortasız kredi veren bankalar hangileri

Ülkemizde her ne kadar artık sigortasız işçi çalıştıran iş yeri kalmadığı düşünülse de hatırı sayılır miktarda sigortasız personel çalıştırılmaktadır. Sigortası olmayan çalışanlar da hayatlarının belli dönemlerinde kredi çekmek zorunda kalabilirler. Bankaların günümüzde kredi verirken epey seçici olduğu bilinen bir gerçektir. Bir bankaya başvurduğunuzda sizin tüm siciliniz incelenecek ve çekmek istediğiniz tutar gözden geçirilip kredi alıp alamayacağınız sonuçlanacaktır. Daha önce kredi çektiyseniz ancak ödemeler geciktirildiyse, herhangi bir kredi kartı borcunuzun olması ya da kara listede bulunmanız bu başvurunun durumunu doğrudan olumsuz olarak etkilemektedir.

Sigortası olmayan kişilere kredi veren bankalar, ülkemizde hala sigortasız olarak işçilerin çalıştırıldığından haberdar oldukları için bu kişilere kredi sağlamaktadır. Ancak oldukça normal sigortalı bir çalışana göre fazlasıyla zorlu bir değerlendirme süreci sizleri bekliyor. İsterseniz böyle bir durumda olanlar için kredi çekeceğiniz banka neler talep ediyor onlara bakalım.

İlk olarak her şeyden önce düzenli bir gelirinizin olduğunu kanıtlamanız tüm bu başvuru sürecinin en başında kontrol edilmektedir. Çünkü eğer düzenli bir gelire sahip olduğunuzu belgeyle kanıtlayamazsanız banka size bazı durumlar dışında kredi vermek istemeyecektir. Bu durumlara bir örnek vermek gerekirse, eğer bankada belli bir birikmişiniz varsa eğer düzenli gelirinizi belgeyle ispatlayamasanız dahi bankaya, göz önünde bulunduracağı olumlu bir sinyal verecektir.

Bunun dışında bir işyerinden sabit gelir sağlıyor olmasanız dahi kredi çekebilmeniz mümkündür. Mesela kiraya verdiğiniz bir eviniz varsa ve düzenli olarak kiradan gelir elde ettiğinizi bankaya göstermeniz durumunda kredi çekmek mümkün olacaktır. Sigortasız kişiye kredi veren bankaların göz önünde bulundurduğu diğer bir husus ise daha önce kredi çekmeniz sonucunda ödemelerinizi aksatıp aksatmadığınızdır. Eğer kredi siciliniz kontrol edildiğinde geçmiş borcunuzu düzenli olarak ödediyseniz kredi alırken size artı fayda sağlayacaktır.


Sigortası olmayan kişi ne kadar kredi çekebilir?

Bu durum hangi bankadan kredi aldığınıza göre değişse de ortalama tahmini olarak 20 bin TL‘ye kadar kredi çekebilirsiniz. Tabi eğer bankaya düzenli bir gelirinizin olduğunu ya da bir birikmişinizin olduğunu ispatlarsanız bu tutarlar mümkün olacaktır.

2014 yılından sonra birçok banka ev hanımları ya da öğrencilere kredi sağlamaya başladı. Bankalar da politikalarını biraz olsun esnetmeye başladığı için kredi almak da kolaylaştı. Yukarıdakiler dışında eğer elinizde bir malınız varsa (örneğin araba, arsa vb.) bunu bankaya gösterdiğiniz takdirde sigortasız biri olsanız dahi kredi alabileceksiniz.

Sigortasız Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Sizler için aşağıya maddeler halinde sigortasız kredi alabileceğiniz bankaları listeliyoruz. Bu bankalarla görüşme sağladığınızda ekstra tüm detayları da öğrenebilirsiniz.

  • Odeabank
  • İş Bankası
  • Yapı Kredi
  • Finansbank
  • Halkbank
  • Denizbank

Bu bankalar dışında sigortasız kredi veren bankalar da olabilir bizlerin arayıp buldukları yukarıda yer almaktadır. Sigorta olmadan kredi çekilir mi diyenler için hazırladığımız bu yazımızda elimizden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştık. Bizlere konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doğrudan aşağıdaki yorum kutusundan ulaştırabilir veya mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

vakıfbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Vakıfbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Vakıfbank, kamuya ait bir banka olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişinin bankacılık işlemlerini yerine getirmeye ...