Sicil Affına Uyan Bankalar – Sicil Affı Geldi Mi 2023


Sicil affı 2015 yılından beri konuşulan bir konuydu ve an itibariyle birçok kişinin beklediği sicil affı yasası torba yasa ile birlikte çıktı. Kısa bir bekleyişin ardından da resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe de girdi ancak merkez bankasının sicil affına uyan pek bir banka yok. Şimdilik durum bu olsa da sicil affına uyan bankaları, daha doğrusu “sicil affından sonra şu bankadan kredi aldım” diyenlerin belirttikleri bankaları sizler için yazımızda paylaşmak istiyoruz.

Sicil Affı

İlk başta sadece esnafların yararlanacağı belirtilen sicil affından daha sonra herkesin yararlanabileceği bilgisini almış ve sitemizde haberini yapmıştık. 27 ocak 2017 tarihinde TBMM’den geçerek yürürlüğe girmesi sonrasında belirli şartlar dahilinde başvuran herkes bu aftan yararlanabiliyor. Bu aftan sonra en merak edilen konuların başında ise nasıl kredi alınabileceği geliyor. Sicil affı için başvurup bu aftan yararlandığınızı düşünelim; kara listeden çıktığınız için kredi notunuz düşük olacağından kredi alma ihtimaliniz epey düşük oluyor.

Sicil Affına Uyan Bankalar

Ancak bunlara ek olarak merkez bankasının sicil affına uyan banka bulmakta da zorlanabiliyorsunuz. Birçok banka henüz yasadan haberdar değil ya da değilmiş gibi davransa da zamanla birçok bankanın sicil affını kabul etmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Araştırmalarımız sonucunda aşağıdaki liste halinde sunduğumuz sicil affına uyan bankalara direkt sms ile başvuru yapabilir ve 5-10 dakika gibi bir süre içinde kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank

Yukarıdaki bankalar internet ortamında sicil affından yararlanan kişilerin kredi aldığını iddia ettiği bankalardır. Sizlere tavsiyemiz yukarıdaki bankalara öncelikli olarak başvurmanız ya da direkt iletişime geçmeniz yönünde olacaktır. Ancak kredi notunuz düşük olduğu için kara listeden çıksanız dahi sicil affına uyan bankalardan kredi alamayabilirsiniz. Bu sebepten ilk iş olarak düşük-orta limitli bir kredi kartı edinip düzenli harcama yapıp yine borçlarınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu 3-4 ay içinde “iyi” diye nitelendirebileceğimiz seviyelere getirebilirsiniz. Konuyla ilgili sorun ve sorularınızı bizlere aşağıdan iletebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

31 yorum

 1. Merhaba
  Emekliyim kredim yeni bitti ancak faiz ödemekten takipteki borçlarımdan kurtulamadım
  Sicil affından faydalanmak için ziraat bankasına bildiri gelmemiş sorun ne acaba

  • Rukiye hanım merhaba, öncelikle sicil affından sadece borçlarını ödeyenlerin ve/veya yapılandırma yapanların yararlanabileceğinin altını çizmek istiyoruz. Eğer borcunuzu sıfırladıysanız veya yapılandırma yoluna gittiyseniz sicil affına uyan bankalara kredi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Birçok banka hala bu yeni düzenlemeye karşı geliyor ancak aldığımız duyumlar, yukarıda belirttiğimiz bankalardan kredi alınabildiği yönündedir.
   Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Kiredi puani okadar cabuk artann bi durum deyilki ben nakite karsi kiredi kulanmisim yeterki puanim duzelsin 11 ay oldu daha 628 puan oldu yani benim kiredi kulanmam icin 11 aydahami beklemem lazim ayipdir ayip

  • Recep bey merhaba,
   Kredi notunuz, sizin tabirinizle kredi puanınız elbette ki kolayca yükselmemekte ancak istikrarlı bir şekilde buna yönelik çalışmalar yapmanız durumunda kredi notunuz da giderek artacaktır. Yukarıdaki tavsiye ettiğimiz yönteme ek olarak elektrik, doğal gaz, su vb. faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzu yükseltmeye ek katkı sağlayabilirsiniz.
   Teşekkürler.

 3. Hiçbir bankaya borcum yok basvurularim yine olumsuz. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  • Fatih bey merhaba,
   Kredi notunuz kaç acaba? Kredi çekmek için başvuruda bulunup red yanıtı alan kişilerin birçoğunun kredi notları düşük. Bu sebepten kredi notunuzu yükseltmeye çalışmanızı öneriyoruz. Yukarıda neler yapabileceğiniz konusuna değindik.
   Teşekkürler.

 4. Kara listedeyim.Esnafım.Kredi çekmek istiyorum 50000 tl 48 ay vade. Ödeme planı nasıl olur. Yardımcı olurmusunuz ? Tlf : 05382814062

  • Merhaba Nihat bey,
   Kara listedeyseniz ilk olarak borçlarınızı sıfırlamalı ya da bir şekilde yapılandırmalısınız. Bu aşamayı geçtikten sonra ise sicil affından yararlanmaya hak kazanmış olacaksınız. Ancak 50000 TL çok büyük bir para olduğu için size tavsiyemiz ya daha düşük miktarlar için bankalara başvuru yapmanız ya da devlet’in bizzat ilgilendiği KOSGEB kredi üzerine araştırma yapmanız yönündedir. Buna ek olarak esnafların daha kolay kredi alabileceği bankaları bu akşam sitemizde yayınlamış oluruz. Takipte kalınız, teşekkürler.

 5. Mrb ben 2014 yılında kredi kartı borcu yüzünden kara listeye alındım ve ödedim borcumu o sene 5 taksitle bitti. Şimdi kredi çekemiyorum. Sicil affı geldi diyolar. Bundan yararlanmak için ne yapmalıyım

  • Mihriban hanım merhaba,
   2014 yılında kara listeye girdiyseniz ve borçlarınızı ödediyseniz sicil affından yararlanabiliyorsunuz demektir. Yani sicil affının geldiği bilgisi doğrudur ve bunun için herhangi bir yere başvurmanız da gerekmiyor. Kredi çekememenizin sebebi sicil affından yararlanmanıza rağmen bankaların size güvenmiyor olmasından dolayıdır. Bir şekilde kredi notunuzu yükseltmeye odaklanmanızı tavsiye ederiz. Teşekkürler.

 6. mrblar yaklaşık 3 yıl önce kara listeye girmiş borçlarım vardı şu an hiç bi bankaya kredi borcum yok kredi kartıda alamıyorum puanım düşük diye sicil affından yararlanıp kredi çekebiliyormuyum yardımlarınızı rica ederim

  • Mehmet bey merhaba,
   Borçlarınızı tamamen ödediyseniz, yani sıfırlandıysa sicil affından yararlanabiliyorsunuz demektir. Öncelikle kredi notunuzun düşük olduğunu varsayarak önerimiz bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı almanız. Her banka size kredi kartı vermeyecektir, bu yüzden maaşınızı aldığınız banka en iyi şansınız diyebiliriz. Düşük limitli olarak kredi kartı talebinde bulunmanız da kredi kartı edinmenizi kolaylaştıracaktır. Bu aşamadan sonra kredi kartınız ile düzenli alışveriş yaparak borçlarınızın tamamını – asgari tutar değil- düzenli olarak ödemelisiniz. 5-6 ay gibi bir süre içinde kredi notunuz yükselecektir.
   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 7. Merhaba 2013 avukatlık oldum 2015 de kapattım şimdi 1000 puan nim var ama kredi alamıyorum neden acaba

  • Hakan bey merhaba, 1000 kredi notu maalesef ki “iyi” olarak tabir edebileceğimiz seviyede değil. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmeye çabalamanızı tavsiye ediyoruz. Kredi alamamanızın ana sebebinin bu olduğunu tahmin etsek de 1000 kredi notu ile maaşınızı aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunursanız kredi alma şansınız daha yüksek olacaktır. Ayrıca kredi başvurusunda bulunup red yanıtı alan kişilerin birçoğu çok yüksek tutarlar talep ettikleri için başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmeye çalışmanızın dışında, çekmek istediğiniz kredi tutarını düşürmeyi deneyerek yeniden başvuruda bulunmanızı öneriyoruz. Sevgiler.

 8. Hiç bir bankaya borcum yok eskiden olan borçlarından dolayı notun 60 bu yüzden kredi ve kredi kartı alamıyorum puanın nasıl yükselcekki bu şekilde sicil affının ne anlamı kaldı ozaman

  • Kadir bey merhaba, maaşınızı aldığınız bankadan 500 TL limitli kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Günümüzde öğrencilere hatta ev hanımlarına bile 500 TL limitli kredi kartı veriliyor. Bu yüzden başvurunuz olumsuz olsa da başka bankalara başvurmanızı öneriyoruz. Teşekkürler.

 9. YOK ARTIK SICIL AFFIDIYE BIRSEY

 10. BEN EMEKLIYIM 3 BANKANIN BORCUNU KAPATTIM 2 TANE BANKANIN BORCUNU BIRBUCUK YILDIR TAKSITLENDIRDIM HALA BASBAKANLIKTAN YAZI GELMEDIDIYORLAR BANKALAR KIM YALAN KIM DOGRU BILEMIYORUM MAASSIMI ALDIGIM BANKA BILE 5 BIN TL VERMIYOR BORCU YOKTUR YAZIYI BLE GOSTERIYORUM YINEDE OLMUYOR ARTIK BU BANKALARIA TC BASBAKANLIK EL ATMASI LAZIM INSALLAH BU YAZIYI BIR YETKILI KISI GORURDE FALIYETE GECERLER ARKLAR

  • Ekrem bey merhaba, sicil affı konusunda hala yetkililerin baskıları sürüyor. Şu an için yapılacak en önemli şey kredi notunuzu olabildiğince yükseltmek olacaktır. İlgili yasaya bankaların tamamı uymaya başladıklarında, kısaca yasayı tanıdıklarında kredi notunuz kredi çekerken epey önem arz edecektir. Yorumunuz için teşekkürler.

 11. Benim bas vurularim çok onun için Kiredi alamiyorum puanim 1406 2 kart geldi 2016 da ama 20 tane basvurum var diye Kiredi alamiyorum bu başvurular ne zaman düşer cvp yazarsaniz sevinir

  • Barış bey merhaba, bildiğim kadarıyla sicilinizde daha önce yaptığınız başvurularınız daima kalacaktır. Yani ufak bir sorguyla ilgili banka size kredi vermeden önce, kredi geçmişinizi hatta olumsuz sonuçlanan kredi başvurularınızı dahi görecektir. Kredi notunuz ortalama seviyelerde, acaba çok yüksek miktarlar için başvuruda bulunuyor olabilir misiniz? Almak istediğiniz tutarı düşürüp tekrar başvurmayı öneriyoruz. Bankaların SMS ile başvuru yöntemini kullanırsanız kredi alıp alamayacağınızı daha kısa sürede öğrenirsiniz. Teşekkürler.

 12. Hic bi gecikmekde söz konusu değildir cvp yazarsaniz sevinirim

 13. 2014 yilinda krefi kartı cikartmistim isler ters gidince odeyemedim birde hastahanelik durumum oldu kara listeye dusmustum ama 2015 te butun borcumu sifirladim. Bu çıkan af beni kapsiyormu kredi yada kredi kartı alabilirmiyim

  • Can bey merhaba,
   Yasaya göre borcunu ödeyen veya yapılandıran herkes bu sicil affından yararlanabiliyor. Bu yüzden yararlanma konusunda önünüzde bir engel bulunmuyor, doğal olarak af sizi kapsıyor. Ancak kredi notunuzun durumuna bağlı olarak kredi ve/veya kredi kartı alıp alamayacağınızı findeks adlı kredi risk raporu sorgulama sisteminden öğrenebilirsiniz. Teşekkürler.

 14. Merhaba bir ay önce 1000 findex not um vardı ve açık takibim vardı borçlarımi ödedim ama şimdi de findex notunuz hesaplanamadi diyor bu sifir anlamina mi geliyor ve eğer öyle ise kredi cekemezmiyim hiç bir yerden not bir anda sıfıra inermi

  • Taner bey merhaba, normal şartlarda kredi notunun sıfır olabilmesi demek daha önce hiçbir bankacılık faaliyeti gerçekleştirmemişsiniz demektir. Anladığım kadarıyla sistemsel bir sıkıntı dolayısıyla kredi notunuz hesaplanamamıştır uyarısı alıyor olabilirsiniz. Bir süre sonra tekrar deneyin, eğer hala sorgulamada problem yaşıyorsanız direkt olarak bankanıza ya da Kredi Kayıt Bürosu’na itiraz etmeniz gerekebilir. Geciken yanıt için özür dileriz. Sevgiler.

 15. Ünal kılınç

  Merhabalar ben 3 sene once unideyken kirmizi kalem yedim borcum filan yok 3 senedir temizim fakat kirmizi kalem oldugum icin kredi karti yada kredi cekemiyorum sicil affi sayesinde yararlanabilrcek.iyim bu imkanlardan bi iste calisiykrum finansbankla calisiyoruz maas icin fakat onlar sicil afgindan haberimiz yok krddi karti veremiylruz diyorlar bu konuda ne yapabilirim

  • Ünal bey merhaba, kırmızı kalem yemeniz demek doğal olarak kara listeye girmeniz demektir. Haliyle kara listeye girdiğiniz için normal şartlarda bu aftan yararlanabiliyorsunuz. Eğer QNB Finansbank’tan kredi kartı alamıyorsanız başka bankaları da deneyebilirsiniz. Ancak maaşınızı aldığınız banka dahi kredi kartı vermiyorsa diğer bankalardan kredi kartı alma ihtimaliniz daha düşüktür. Yine de birkaç bankaya internet üzerinden ya da direkt olarak SMS ile kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Kısa bir değerlendirmenin ardından telefonunuza mesaj olarak veya direkt aranarak kredi kartı verip veremeyeceklerinin bilgisini aktaracaklardır. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 16. Mrb 2013 te teb bank 520 tl mevduat hesabından dolayı takibe alındım ama sonra ödedim su an yaklaşık 4 yıldır bankalara borcum 0 ama kredi kartı alamıyorum maasli çalışanın maaş aldığım banka bilevermiyor ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz.. en son kkb puanim 600 5 ay once

  • Tayfun bey merhaba, gördüğümüz kadarıyla kredi notunuz epey düşük olduğundan kredi kartı alamıyorsunuz. Bu durumda kredi kartı alabilmenizi sağlayacak tek şey belirli bir miktar paranızı, ilgili bankadaki hesabınıza yatırıp bunu teminat göstererek düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Teşekkürler.

 17. Sicil affi bunun neresinde findeks kredi notu yuksek olduktan sonra her banka kredi veriyor zaten. 5yillik Kara liste durumu kalkmis oluyor onuda zaten birkac devlet bankasi kabulleniyor sadece. Bunun adi sicil affi degil bankalara sicak para girmesi icin halk kandirilip borclarini kapattiriyorlar yaziklar olsun….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

işsizlere kefilsiz kredi veren bankalar hangileri

İşsizlere Kefilsiz Kredi Veren Bankalar 2023

Bu konumuzda sizlere İşsizlere Kefilsiz Kredi Veren Bankalar 2023 hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz. Ülkemizde, ...