Rotatif Kredi Veren Bankalar


Bankaların ticari kredi paketlerinden birisi olan rotatif krediler, 12 aya kadar vadelendirilen ve piyasada bulunan para arz ve talebi ile denk bir şekilde faizlendirilen kredi paketlerinden birisidir. Kısa vadeli ticari ihtiyaçların giderilmesi açısından sunulan bu kredilerde, genellikle çek karşılığı işlem görülmektedir.

rotatif kredi veren bankalar

rotatif kredi veren bankalar

Bu kredilerin veriliş şekline bakacak olursak; aslında bankanın kendi finansmanlarından değil, bankada parası bulunan ya da kasa kiralamış olan kişilerin parasının değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Bankada belirli bir miktar birikimi olan kişiler, piyasadaki para arz ve talebine uygun bir şekilde faiz oranı belirlemekte ve 12 aya kadar taksitli bir şekilde size sunmaktadırlar. Burada aracı kurum olan bankalar ise, faiz oranlarına ek olarak bazı işlem ücreti talebinde bulunmaktadır.

 

Rotatif kredilerde belirlenen faiz tutarları, her borç ödemesinde sizlere yansıtılmayacaktır. Almış olduğunuz borcunuzu öderken üçer aylık arayla faiz ödemeniz gerekecektir. Bu yönüyle de spot kredilerle arasında bulunan çizgiyi belli etmektedir. Rotatif kredi için şuan en kapsamlı hizmeti veren banka Garanti Bankası’dır. Garanti Bankası’nın elinde bulundurduğu mevduat tutarları ve müşteri potansiyeli dikkate alındığı zaman, koşulların da oldukça esnek olacağını söyleyebiliriz. Burada tek dikkat edilmesi gereken nokta ise başvuru yapacak kişilerin statüsüdür.

 


Ticari bir kredi paketi olduğundan dolayı bir işletme sahibi olmanız gerekmektedir. Bunu beyan edememeniz halinde kredi başvurunuzun onaylanması için gereken şartlar sağlayamadığınızdan başvurunuzun onaylanması mümkün değildir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

vakıfbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Vakıfbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Vakıfbank, kamuya ait bir banka olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişinin bankacılık işlemlerini yerine getirmeye ...