Pos Cihazı Almak İçin Gereken Evraklar ve Şartlar Nelerdir?


Pos cihazı, birçok esnafın, işletmenin kredi kartı ile ödeme alırken kullandığı akıllı makinedir. Tek çekim, takside bölme gibi birçok işlemi yapabildiğimiz bu pos cihazları sayesinde paraüstü, yanlış hesaplama gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Çünkü tüm kontrol ve raporlamayı pos cihazı üstlenmekte ve bu aşamadan sonra tek muhattabımız banka olmaktadır.

pos cihazı almak için gereken evraklar ve şartlar

pos cihazı almak için gereken evraklar ve şartlar

Pos cihazı almak isteyenler için sağlanması gereken bazı şartlar ve gerekli belgeler mevcuttur. Bugün pos cihazı alırken bu gereken belgelerin hangileri olduğunu paylaşalım istedik.

 

 

Pos Cihazı Almak İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

  • İlk olarak elbette ki bir işletme ya da şirket olmalısınız. Resmi olarak “işletme” ünvanı taşımayanlar pos cihazı alamamaktadırlar. Yani bireysel kişiler gidip poz cihazı alamazlar.
  • Pos cihazı aldığınız bankaya ait bir banka hesabınızın olması gerekmektedir. Çünkü pos cihazından geçilen ödemelerin direkt olarak o banka hesabınıza yatacaktır.
  • Daha önce aynı bankadan bir pos cihazı aldıysanız, ikinci bir pos cihazı (aynı özellikte) verilmeyecektir. İkinci pos cihazı için farklı bir bankaya başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  • Pos cihazı ile geçilen ödemeler direkt banka hesabınıza yatırıldığı için banka da bu paradan belli bir komisyon alır.
  • Son olarak, pos cihazının güvenliği de işletmeye aittir.

 


Pos Cihazı İçin Gerekli Evraklar/Belgeler Nelerdir?

Bankalara pos cihazı başvurusunda bulunacağınız zaman sizden istenen belgeleri eksik olmadan sunmalısınız. Bu belgelere göz atacak olursak;
Eğer şahıs firmasıysanız Vekaletname, Oda kayıt belgeniz, vergi levhanız, imza sirküleriniz, nüfus cüzdanınızın fotokopisi gerekmektedir. Eğer şirket olarak başvuruda bulunuyorsanız da ek olarak ticaret sicil gazetesi, ticaret sicil yetki belgesi istenmektedir.
Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda pos cihazınız 1 hafta içinde aktifleştirilecektir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Odeabank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Özel bankalar arasında olmasına karşın milyonlarca kullanıcısı bulunan Odeabank, vadesiz hesaplar üzerinden müşterilerine para transferleri ...