Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var Mı?


Hepimizin hayali bir ev almak ve kira ödeme derdinden kurtulmaktır. Genelde insanlar eğer aileden gelen bir parası, malı veya mülkü bulunmuyorsa ev hayalini bir şekilde gerçekleştirmek adına kredi çekmek zorunda kalıyor. Ülkemizdeki giderek artan enflasyon olsun, gerekse kiralar olsun insanları öyle ya da böyle ev almaya itiyor. Sonuçta en kötü bir dairenin kirası bile ortalama Türkiye’de 600-700 lira civarlarındadır. Nakit birikmişi olmayanlar ise peşinatsız konut kredisi ile hayallerindeki eve kavuşmak istiyorlar.

peşinatsız konut kredisi veren bankalar var mı

peşinatsız konut kredisi veren bankalar var mı?

Her şeyden önce konut kredisi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağı en önemli konudur. Konut kredisi için alacağınız kredi miktarı normal ihtiyaç kredisine nazaran çok daha yüksek olduğundan bankalar da kendilerine güven sağlamayan hiç kimseye kredi vermek istemeyeceklerdir.Konut kredi aldığınızda her banka olmasa da bazıları aldığınız evin tutarının %70’i kadar kredi veriyor. Genelde bu oran %70’in üzerine pek çıkmaz, bu yüzden peşinatsız kredi veren banka bulmanız epey zordur. Bu durumda BDDK’nın koyduğu kurallar doğrudan etkilidir. Bu kurallar doğrultusunda bankalar size peşinatsız kredi verememektedirler. Ancak elbette ki ortada bir sorun varsa bunun çözümü de doğal olarak vardır. İsterseniz gelin peşinat ödemeden ev kredisi almanın yoluna geçelim.

Konut kredisi çekerken aranan şartlar nelerdir?

  • Aylık eve giren gelirin krediyi ödeyebilecek miktarlarda olması.
  • Gider durumunuzun minimum sevilerde olması.
  • Daha önce hangi bankadan ne kredisi aldığınız kredinizin onaylanmasını doğrudan etkileyecektir.

İlk madde ve ikinci madde bankalar için en önemli konudur. Varsayalım alacağınız ev 100.000 TL değerinde olsun ve ev faiziyle birlikte size 175.000 TL’ye geliyor. Bu durumda aylık ödemeniz gereken tutar 1400’ü aşacaktır. Buradan şu sonuç çıkarılabilir aylık giderinizin düşük olması ve gelirinizin yüksek olması gerekiyor ki 1400 TL’den fazla ödeme yapabileceğinize banka inansın. Yani kısacası eve giren para ortalama 4000-4500 TL olmalı ki krediyi ödemekte sorun yaşamayın.

Son madde üzerinde de biraz duracak olursak, ev kredisi çekeceğiniz bankanın daha önce çektiğiniz kredilere bakacak olması oldukça doğal karşılanmalıdır. Sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi eğer önceki kredinizin ödemesinde herhangi bir sorun yaşadıysanız yani kısacası geciktirdiyseniz veya herhangi bir sorun oluştuysa bankanın size bakış açısı değişecektir. Hak verirsiniz ki 5-10 bin tutarında ihtiyaç kredisi vermediklerinden araç kredisi veya ihtiyaç kredisine nazaran konut kredisi için bankalar daha seçici davranacaklardır.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konuyla alakalı tüm detaylara doğrudan değindik ve son olarak peşinat olmadan nasıl ev alınır sorusunun yanıtını verelim. Yukarıda da belirttiğimiz gibi BDDK tarafından kurallar çerçevesinde size peşinatsız kredi veren bir banka bulmanız epey zordur. Ancak bu durumu bir kenara bırakırsak başka bir evi ipotek olarak gösterip peşinatsız kredi almanız pekâlâ mümkün olacaktır. Ya da ülkemizde sıkça tercih edilen tanıdık bir banka müdürü yani kısacası amcanız, enişteniz, dayınız sayesinde peşinatsız kredi alabilme şansınız vardır.


Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

şekerbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Şekerbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Kurulduğu ilk yıllarda sadece şeker pancarı üreticilerine destek olmaya çalışan Şekerbank, zamanla büyüyerek tüm kurumsal ...