Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?


Ölümün ne zaman geleceği belli olmadığı için halihazırda kredi borcunu ödeyen biri hayatını kaybedebilir. Eğer böyle bir durum gerçekleştiyse bankaların kredi çekerken size yapmış olduğu hayat sigortası büyük önem arz etmektedir.

ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu ne olur

ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu ne olur

Günümüzde artık her kredi çektiğinizde bankalar size hayat sigortası yapmanızı önermektedir. Bazı bankalar dışında kredi çekerken hayat sigortası zorunlu olmadığı için kredi alan birçok insan yaptırmak istemez. Çünkü kredi borcunuzun yanında bankanın size yaptığı hayat sigortası ücreti de sizden istenecektir. Bu yüzden pek sıcak bakılan bir konu değildir.

Hayat sigortası neden bu kadar önemlidir diye soracak olursanız;

Ölen kişinin kredi borcu ödenir mi?

Tahmin edeceğiniz gibi hayat sigortası aslında sizin güvencenizdir. Yani başınıza talihsiz bir olay geldiyse sizin yerinize borcunuzu sigorta şirketi ödemektedir. Bu talihsiz olayların en sık karşılaşılanı maalesef ki hayat sigortası olan kişinin vefat etmesidir. Bu yüzden vefat eden bir kişinin kredi borcu ne olur sorusu da sıkça sorulmaktadır. Kişi kredi çekerken bankanın yaptığı hayat sigortasına veya kendi kişisel yaptırdığı hayat sigortasına sahipse kredi borcunu sigorta şirketi ödeyecektir. Ancak sigorta şirketlerinin de bazı şartları vardır bunlar;

  • Kişinin şüpheli bir nedenden ötürü ölüp ölmediği
  • Eğer şüpheli ölüm olayı ise otopsi istenebilir.

Kişi eğer hiçbir şekilde hayat sigortası yaptırmadıysa borcu yasal mirasçıları devralmaktadır. Aynı miras dağılımında olduğu gibi yasal olarak kişinin borcu da mirasçılar arasında eşit olarak ödenir. Eğer mirasçılardan biri mirası redderse aynı şekilde ödeyeceği borcu da reddetmiş olacaktır. Yani borcu ödemekle mükellef değildir. Geri kalan mirasçılar tarafından borç paylaştırılacaktır.


Ek olarak ölen kişi kredi alırken kefil ile aldıysa bu durumda banka bu kefili de takip altına alacaktır. Kısacası hayat sigortası olmayan kişinin kredi borcu bir şekilde tahsil edilecektir. Ölen kişinin kredi borcu silinir mi sorusunun yanıtını arayanların bilmesi gerektiğini düşündüğümüz diğer bir duruma da bakalım isterseniz.

Vefat eden kişinin kredi kartı borcu silinir mi?

Bu durumda eğer kişinin yukarıda bahsettiğimiz gibi bir hayat sigortası mevcutsa ve sigorta şartlarında kredi kartı borçları da dahilse sigorta şirketi bu borcu ödeyecektir. Diğer türlü bu borç yine yasal mirasçılarına kalacaktır bu yüzden bankaya gidip ölen kişinin kredi kartı borcunu ve hayat sigortası olup olmadığı öğrenilmelidir.

Olağan ölümler dışında doğal afetler vb. durumunda bankalar kişinin hayat sigortası olmasa dahi borçlarını silebilmekte ya da öteleyebilmektedir. Son olarak tavsiyemiz, eğer uzun vadeli bir kredi alıyorsanız kesinlikle hayat sigortası yaptırmalısınız. Bu sayede borcunuz yasal mirasçılarınıza veya size kefil olan kişiye kalmayacaktır, doğrudan ilgili sigorta şirketi borcunuzu üstlenecektir.

Konunun özeti mahiyetinde bir örnekle yazımızı noktalayalım. Şimdi varsayalım ki konut kredisini babanız üzerinden aldırdınız ve bu krediyi 180 ayda ödeyeceğinizi varsayalım. Taksitlerin 48 ay kadarını ödediniz ve babanız vefat etti bu durumda hayat sigortası yaptırdıysanız geriye kalan 132 ay taksiti ödemezsiniz, sizin yerinize sigorta şirketi bu borcu üstlenir. Ve ek olarak daha önce 48 ay boyunca ödediğiniz miktarı da sigorta şirketinden alıyorsunuz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Halkbank 10.000 TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Halkbank 10.000 TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonucu

1933 yılında, 2384 sayılı kanun çerçevesinde temelleri atılan Halkbank, 23 Mayıs 1938’de faaliyetlerine başladı. O ...