Nefes Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Neler?


Nefes projesi kısa süre önce duyurulmuş ve esnaflar tarafından büyük ilgi görmüştü. Nefes kredisi adı altında Ziraat Bankası, Denizbank, KGF ve TOBB ortak bir projeye giriştiler ve alabileceğiniz en düşük faizli krediyi sunuyorlar. 2017 yılında KOBİ’ler tarafından sıkça tercih edilecek olan nefes kredisini artılarıyla ve eksileriyle ele alalım.

nefes kredisi nasıl alınır şartları neler

nefes kredisi nasıl alınır? şartları nelerdir?

Öncelikle nefes kredisi nedir sorusuna yukarıda cevap verdik ancak kısaca özetlemek gerekirse; özellikle küçük esnafın borçlanması ve borçlarını ödeyememesi dolayısıyla TOBB destekli düşük faizli bir kredi fırsatıdır. TOBB üyesi olan KOBİ2ler 12 ay vadelendirme seçeneğinden ve aylık %0,82 gibi düşük faiz seçeneklerinden yararlanabiliyor.

Nefes Kredisi Şartları Neler?

 1. Vade sayısı maksimum 12 ay olabilir.
 2. TOBB’a bağlı oda üyeleri, ticaret borsası üyeleri, deniz ticaret odası üyeleri bu krediyi kullanabilir.
 3. Maksimum alınabilecek tutar 150 bin TL’dir. (Örneğin Eskişehir için üst limit 100 bin TL olarak belirlenirken Ankara için bu limit 150 bin TL’dir.)
 4. KOBİ’ler nefes kredisini 1 defaya mahsus kullanabilir.

 

Hangi Bankalar Nefes Kredisi Veriyor?

Nefes projesine dahil olan bankalar Ziraat Bankası, Denizbank’tır. Bu iki bankadan nefes kredisi alabilirsiniz.

Nefes Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Aylık %0,825 olarak, yıllık ise %9,90’a denk gelen nefes kredisinin faiz oranlarının oldukça uygun olduğu görülebiliyor. Türkiye ekonomisini doğrudan etkileyen KOBİ’lerin borçlarını ödeyebilmesi ve kredinin adından da anlaşılacağı gibi nefes alabilmeleri için tüm ince ayrıntılar düşünülmüş. Günümüzde KOBİ’ler yıllık %15-17 gibi yüksek faiz oranlarından kredi alabildikleri için şimdiden nefes kredisine büyük talep var.


Nefes Kredisi Hesaplama Örnekleri

Örnek olarak 3 hesaplama yapacak olursak aylık ödemeleriniz aşağıdaki gibi olacaktır.

Kedi Tutarı Vade Sayısı Faiz Oranı (Aylık) Aylık Ödenecek Taksit
10.000 TL 12 %0,83 881 TL
20.000 TL 12 %0,83 1762 TL
30.000 TL 12 %0,83 2643 TL

(Hesaplamalar tahminidir, örnek teşkil etmesi açısından eklenmiştir.)

Nefes Kredisini Kimler Kullanamaz?

 • Döviz Büfeleri,
 • Emlakçılar,
 • Eczaneler,
 • Mali Müşavirler,
 • Kooperatifler,
 • Esnaf Odası üyeleri,
 • Faktoring şirketleri nefes kredisini kullanamaz.
 • Ayrıca bankalardaki kredi borçlarını kapatma amaçlı kullanılamaz.

Nefes Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

80 bin KOBİ’nin yararlanacağı tahmin edilen nefes kredisi başvurusu için önce TOBB üyesi olan KOBİ, Oda Borsa’ya giderek faaliyet belgesini almalı ve ardından bu belge ile ziraat bankası veya denizbank’ın herhangi bir şubesine gidip başvuruda bulunabilir. Bu belgeyi gösterdiğiniz takdirde yukarıdaki belirtilen faiz oranlarından yararlanabileceksiniz. Bu yaptığınız kredi başvurunuz ilgili banka ve KGF tarafından değerlendirilecek ve gereken şartlar sağlandıysa onaylanacaktır.

Standart kredi başvurularında alınan 250 TL dosya masrafı, Hazine Müsteşarlığı kefalet başvuru bedeli ve komisyonuna ek olarak herhangi bir ücret istenmeyecektir. Örneğin 100.000 TL kredi için 250 TL masrafı, 250 TL KGF ücreti, %0,50’de KGF kefil ücreti alındığında masrafın ortalama olarak 920 TL olacağı düşünülmektedir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ziraat Bankası Combo Kumbara Nedir?

Ziraat Bankası Combo Kumbara Nedir?

2018 yılının şubat ayında tüm kredi kartı ve banka kartlarında düzenlemeye giden Ziraat Bankası müşterilerine ...