Maaşın Kaç Katı Kredi Alınabilir? (2019)


Gerek özel sektörde gerekse kamuya bağlı sektörde çalışan kişiler, bankacılık işlemleri sırasında kendilerine tanımlanan hakları merak ettiklerini görmekteyiz.

maaşın kaç katı kredi alınabilir 2019

maaşın kaç katı kredi alınabilir 2019

Bazı durumlarda yaşam standartlarını artırmak isteyen kişiler, banka kredisi ile ev, araba ya da ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Eğer sizlerde bu grup içerisinde yer alan birisi iseniz maaşın kaç katı kredi alabilirim soruları sormuşsunuzdur.

 

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalara yapılan kredi başvuruları sırasında aranılan şartları hepimiz biliyoruz. İyi bir kredi notu ile beraber düzenli bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Bankalara yapılan kredi başvurularında çekilmek istenilen tutar ile geliriniz arasında bir bağ bulunması gerekmekte. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen bir kişi, aylık taksit ödemesini maaşının en fazla %60’ını tekabül edecek şekilde belirlenmelidir. Eğer kredi çekecek kişi asgari ücret ile çalışıyor ise çekebileceği maksimum kredi tutarının 46,000 TL olduğunu söyleyebiliriz.

 


Asgari ücretin 1,600 TL olduğu günümüzde; bu ücretin %60’ını ele aldığımızda ortaya çıkan taksit tutarının 960 TL olduğunu görüyoruz. Her banka ihtiyaç kredisi konusunda maksimum 48 ay vade tanıdığından dolayı 960*48 yaptığımızda 46,000 TL gibi bir tutarın ortaya çıktığını görüyoruz. Eğer asgari tutarın üzerinde bir maaş alıyorsanız bu hesaplama üzerinden çekebileceğiniz kredi tutarını hesaplayabilirsiniz.

 

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Odeabank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Özel bankalar arasında olmasına karşın milyonlarca kullanıcısı bulunan Odeabank, vadesiz hesaplar üzerinden müşterilerine para transferleri ...