Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar


Oldukça önemli bir konu olan sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar ve kredi sicilinin neden bozulduğuna dair detayları paylaştığımız yazımıza hoşgeldiniz.

kredi sicili bozuk olanlara kredi

kredi sicili bozuk kişiye kredi

Genellikle kredi notları ile karıştırılmakta olan kredi sicili terimi, içerik bakımından çok farklı bir ifadedir. Bankalara giderek başvurduğunuz ve kullanmaya başladığınız kredi kartı ve kredi ürünlerinizin ödemelerini ne kadar zamanında ve istikrarlı bir şekilde yaparsanız, kredi notunuz da aynı oranda istikrarlı bir şekilde artacaktır. Fakat bu durumun kredi sicilinizde en ufak bir değişikliğe neden olmayacağını bilmeniz gerekir. Kredi siciline bakacak olursak da, peş peşe üç aylık bir süre ile, bankaya olan borcunuzu ödememeniz durumlarında ortaya çıktığını bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu sürelerde herhangi bir ödeme yapamamışsanız, bankalar sizlerle 10 gün içerisinde ödemeyi yapmanızı istediklerini bildiren bir telefon görüşmesi yapacaktır. Eğer size verilen bu sürede de borcunuzu ödememişseniz, kredi sicilinizdeki ilk olumsuzluk belirmiş diyebiliriz.

Peş peşe üç aylık ödeme yapılmaması ve ödeme talebinde bulunulmasına rağmen hala borç kapanmamışsa, bu durumda kredi sicilinizde idari takip süreci adı altında bir yazı belirecektir. Bu da, toplamda 5 yıllık bir süre ile sicilinize bağlı olarak bankalar ile yapacağınız işlemlerin kısıtlanması anlamına gelmektedir. Merkez Bankası kayıtlarına geçen bu kayıt, kredi notunuzdan bağımsızdır. Bundan dolayı, kredi notunun artması, kredi sicilinizi etkilemeyecektir.

Bozuk Sicil ile Nasıl Kredi Alınır?

Kredi siciliniz bozuk olduğu durumlarda, bankalar sizler ile çalışmak istemeyecektir. Eğer idari takip süreciniz yeni bir tarihte meydana gelmişse, kredi notunuz da kredi çekebilmeniz ya da kredi kartı kullanabilmeniz açısından yeterli düzeyde olmayacaktır. Bu durumda yapılacak bazı adımlar etkili olacaktır. İlk olarak, bankalardaki borçlarınızı kapatmanız ve var ise kredi kartınızın da limitini 200 lira gibi düşük bir seviyeye indirmeniz gerekmektedir. Buradaki amacımız, idari takip sürecinden dolayı düşmüş olan kredi notunuzu tekrar yükseltmek olacaktır. Ödemelerin düzenli ve toplam borç üzerinden yapılmasının ardından, kredi notunuz yaklaşık olarak 1 yıllık sürede iyi bir hale gelecektir.

Bozuk Sicile Kredi Kartı Alınır mı?

Sicili bozuk olan kişilerin, bazı istisnalar dışında, bankalardan kredi kartı alma ihtimalleri de bulunmamaktadır. Bu istisna durumlarında ise bireysel emeklilikler karşımıza çıkacaktır. Eğer, bireysel emeklilik hesabınız bulunuyorsa ve bu hesabınızda da düzenli bir şekilde birikim yapıyorsanız, bankalar sizlere biraz daha ılımlı yaklaşacaktır. Çünkü bireysel emeklilik hesapları, sizlerin birikim yapan bir müşteri olduğunuzu göstermektedir. Kefilsiz olmasa bile, bu hesap sayesinde, size kefil olacak bir kişinin yardımıyla, orta limit düzeylerinde bir kredi kartı başvurusu yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.


Hangi bankalar bozuk sicili olana kredi veriyor?

  1. Halkbank
  2. Ziraat Bankası
  3. Vakıfbank
  4. Odeabank
  5. Denizbank

Konuyla ilgili sorularınızı bizlere iletin, elimizden geldiğince yardımcı olalım. Sicili bozuk kişilere kredi veren bankalar ve nasıl kredi ya da kredi kartı alınabileceği bilgisi kısaca yukarıdaki gibidir. Son olarak 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız yeni yasa itibariyle hangi bankalar size 48 ay taksitle kredi veriyor öğrenebilirsiniz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

vakıfbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Vakıfbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Vakıfbank, kamuya ait bir banka olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişinin bankacılık işlemlerini yerine getirmeye ...