Kredi Sicil Affı Bitti Mi? (2018 Son Durum)


Protesto edilen senetler, ödenmeyen kredi kartı ve kredi borçları ya da takibe düşen borçlardan dolayı kredi sicili bozulan kişiler için, 28 Ocak 2017 tarihinde çok özel bir af ortaya çıkmıştı.

kredi sicil affı bitti mi

sicil affı bitti mi (son durum)

Kredi sicil affı olarak bilinen ve kişilerin şartların karşılanması sonrasında banka sicillerinin temizlenmesini sağlayan bu af, hem olumlu hem de olumsuz yönde yapılan eleştiriler ile gündem hiç düşmemişti. Şuan geçmişe dönük araştırma yaptığımızda, birçok kişinin şartları tamamladığı halde aftan faydalanamadığını, bunun yanında da binlerce kişinin aftan faydalanıp yeni kredi kullanmaya başladığını görmekteyiz. Tamamen arada kalan kişiler ise, sicil affının hala geçerli olup olmadığına yeni bakmaktadırlar.

Öncelikle, söz konusu sicil affı 28 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı ve yasalaştı. Bu konu ile ilgili yapılan bildirilere baktığımız zaman, bu tarihten itibaren 6 ay süre ile sicil affının geçerli olduğunu görmekteyiz. Bu da kredi sicil affından faydalanmak isteyen kişiler için 28 Temmuz 2017 tarihinde bu fırsatın ortadan kalktığını göstermektedir.

Şuan için hangi banka olursa olsun, kişiler tarafından yapılacak kredi sicil affı başvurularını incelemeye almamaktadır. Bundan dolayı, sicil affı probleminden dolayı kredi alamayan ya da kredi kartı hizmetine devam edemeyen kişilerin, diğer yöntemler ile bu sorunu çözümlendirmesi gerekmektedir.

Kredi sicil affından faydalanacak kişiler için belirlenen şartlara baktığımızda, bankaya olan borçların tamamının bu altı aylık süre içerisinde ödenmesi ya da borçların bu süre içerisinde yeniden yapılandırılması gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Şuan bu şekilde bir başvuru yapılamayacağından dolayı, kişilerin öncelikle risk raporlarını sorgulaması gerekecektir. Findeks üzerinden Risk Raporunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Ardından ise, idari mi yoksa yasal takibe mi girdiğinizi, hangi tarihte bu takibin başladığına bakmalısınız. Takibe düşen borçlar, yaklaşık olarak 3 yıl boyunca kayıtlarda kalmaktadır. Eğer bu süre dolmak üzereyse, yeni bir sorun yaşamamak adına borçlarınızı ödemeye devam etmelisiniz. Sürecin tamamlanması için daha çok zaman varsa, bu durumda borç devam ediyorsa borcun tamamının ödenmesi ya da düzenli ve ara ödemeler ile borcun bitirilmesi faydalı olacaktır.


Ancak kulislerde konuşulan bazı dedikodulara göre 2018 yılında sicil affı tekrar gündeme gelebilir. 2017 yılında olduğu gibi tekrardan sicil affı çıkabilir, şu an için herhangi bir gelişme yok ancak güncelleme olduğunda sizleri haberdar edeceğiz. Takipte kalınız.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

QNB Finansbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2022

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi olan QNB, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren Finansbank’ı satın ...