Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilebilir Mi?


Yakın bir tarihte bankalardan kredi kullanan ya da hala borcu bitmemiş bir kredisi olan kişiler, yeni bir kredi için bankalara başvuru yaptıklarında, doğrudan onay alamayabilirler. Mevcut bir kredi ve kredi kartı borcu olan kişilerin yeni başvuru yaptıkları zamanlarda, öncelikli olarak toplam borçları hesaplanacaktır.

kredi öderken ikinci kez kredi çekilebilir mi

kredi öderken ikinci kez kredi çekilebilir mi

Mevcut bir kredi ve kredi kartı borcu olan kişilerin yeni başvuru yaptıkları zamanlarda, öncelikli olarak toplam borçları hesaplanacaktır. Kredi borcu olan kişilerin her ay ödedikleri taksit tutarı ve yeni kredi başvurusundan sonra aylık ne kadar ödeme yapılacağı göz önünde bulundurularak, gelir belgesine göre bir değerlendirme yapılacaktır.
Eğer her ay ödeme yapmanız gereken kredi tutarı, belgelediğiniz gelirin dörtte üçünden fazla ise, bu durumda banka sizin yeni kredi başvurunuza olumsuz yanıt verecek ya da daha düşük bir limitte yeni kredi kullanmanız gerektiğini sizlere iletecektir.

 

 

İkinci bir kredi başvurusu yapacak olan kişiler, özellikle konut kredisi almış ise, bu durumda alacakları yeni kredide daha seçici davranılacaktır. Örnek verecek olursak, gelir durumuna göre belirleniyor olsa da 30 bin TL’nin üzerinde bir kredi almaları oldukça düşük bir ihtimal olacaktır. Taşıt kredilerinde ise 50 bin TL’nin altında hizmet sunulmakta ya da ek teminat istenebilmektedir.


 

 
Alınan ilk kredi yani borcu devam eden kredinizin türü konut kredisiyse, bu durumda yeni bir konut kredisi almanız neredeyse imkansızdır. Gelir durumu oldukça yüksek olan ya da bankaya kefil ve ek teminat gösterme şartları ile başvuru yapanlar, küçük bir ihtimal de olsa başvurularına olumlu geri dönüş alabilirler.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ziraat Bankası 12 Ay Ödemesiz Avantajlı Konut Kredisi

Ziraat Bankası 12 Ay Ödemesiz Avantajlı Konut Kredisi

Güzel ve sıcacık bir eve sahip olmak hemen hemen herkesin hayallerini süslemektedir. Elbette bu hayaller ...