Kredi Kartı Kaybolursa Veya Çalınırsa Ne Yapılmalı?


Kredi kartı kullanıcıları, zaman zaman kredi kartlarını kaybetmekte ya da hırsızlık olaylarından dolayı çaldırmaktadırlar.

kredi kartı çalınırsa ne yapılmalı

kredi kartı kaybolursa ne yapılmalı

Bu durumla karşılaşan tüm bireylerin, öncelikli olarak bankasını araması ve kredi kartını kullanıma kapattırması gerekmektedir. Çünkü dolandırıcılar tarafından kredi kartlarının şifresinin bulunması, ATM ya da sanal POS cihazlarından da bundan sonra kullanılması oldukça kolaydır.

 

 

Yaşadığınız bu olumsuz durum sonrasında bankanızın müşteri temsilciliğini aradığınız zaman, ilk olarak sesli yanıt servisi karşınıza çıkacaktır. Ancak, burada kesinlikle zaman kaybetmeyeceksiniz. Çünkü kayıp ve çalıntı birimine bağlanabilmeniz için anında bir kod söylenecek ve telefonunuzdan bunu tuşladıktan sonra doğrudan temsilci ile görüşme yapacaksınız. Vereceğiniz talimat sonrasında, kredi kartınız ya da banka kartınız, doğrudan kullanıma kapatılacaktır. Eğer kredi kartınızı çalan kişi ATM noktalarından para çekme gibi bir işlem yapmak isterlerse, ATM kredi ve banka kartına el koyacaktır. Böylelikle olası bir sorunun önüne geçilecektir.
Kredi kartınızı müşteri temsilcisi yardımı ile kullanıma kapattırdığınızda, banka tarafından size yeni bir kart gönderilecektir. Bu kart, hem kullanım süresi yenilenmiş olarak hem de kısa bir sürede tarafınıza iletilecektir. Müşteri temsilciniz ile yapacağınız görüşme sonrasında, kartınızın adresinize mi yoksa şubeye mi teslim edilmesi gerektiğini de belirtebilirsiniz. Kredi kartının yenilenmesi yani tarafınıza iletilmesi ise yaklaşık olarak 10 gün sürecektir. Banka şubesi ya da adresinize teslimat yapıldığında, müşteri temsilcisini tekrar arayarak şifre belirleme işlemi yapmanız gerekecektir.


Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

QNB Finansbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi olan QNB, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren Finansbank’ı satın ...