Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?


Herkesin kredi kartı sahibi olduğu şu dönemlerde muhteşem bir alışveriş çılgınlığı yaşanmaktadır. Birçoğumuzun sırf cebinden para çıkmıyor diye kredi kartı ile ödeme yaptığı bir gerçektir. Ancak ay sonu gelen ekstreniz, durumun hiçte öyle olmadığını açıklar nitelikte.

kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir

kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir

Kabul edelim, para kredi kartı sayesinde sanallaştırıldığından beri bizden somut bir şey eksilmediğini düşündüğümüz için harcama yapmakta bir sakınca görmüyoruz. Kredi kartı ekstre kesim tarihinizi değiştirmek için 2 yol izleyebilirsiniz. İlki en yorucu olan şubeye gidip gerekli evrakları imzalayıp hesap kesim tarihinizi değiştirmektir. İkinci seçeneğiniz ise genelde en çok tercih edilen telefonla hesap kesim tarihi değiştirmedir. Yani ilgili bankanın (akbank, iş bankası, ziraat, vakıfbank, deniz bank vs.) müşteri hizmetleri numarasını arayarak kısa süre içinde hesap kesim tarihinizi ileri veya geri tarihe aldırabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bir de kredi kartı borç ödemelerimiz maaşımızı aldığımız tarihle uyuşmuyorsa gel de işin içinden çık. Maaşınız henüz yatmadığı için kredi kartı borçlarınızı dahi ödeyemiyorsunuz. Sırf maaş tarihi, faturalarının ödeme tarihiyle uyuşmadığı için neredeyse her ay nakit avans çekip sonra faiziyle geri ödeyen birini tanıyorum. Bu yüzden hesap kesim tarihi değiştirme hepimiz için büyük önem taşıyor.

Maaş gününüzle uyuşmamasının yanında bir de sıkça tercih edilen, ödeme günü gelince bankayı arayarak hesap kesim tarihinizi bir önceki güne alarak bu ay ödemeniz gereken borcu bir sonraki aya erteleyebiliyorsunuz. Bu artık ülkemizde sıkça tercih edilen bir durum haline geldi. Ancak bu neden dolayı hesap kesim tarihinizi değiştirecekseniz nakit avans borcunuzun olmadığından emin olmanız gerekiyor. Yani bu eğer dönem içi harcamalarınız da nakit avans olarak para çektiyseniz ve daha ödeme yapmadıysanız hesap kesim tarihini değiştirmek pek de akıllıca değildir. Çekmiş olduğunuz nakit avans tutarına giderek faiz binecek ve faiz oranı işledikçe ödemeniz gereken borç da artacaktır. Bunların yanında eğer geçen aydan kalan borçlarınız varsa bir sonraki ay için aynı şekilde bu borca da alışveriş faizi binecektir.

Garanti bankası, ziraat bankası, iş bankası, denizbank, yapıkredi, akbank, vakıfbank başta olmak üzere birçok banka da yılda 2 kere değiştirme hakkı verildiği için kredi kartı hesap kesim tarihini her istediğinizde değiştirememektesiniz. Son olarak eğer tüm bu bilgilerden sonra borcunuzu bir sonraki aya ertelemek istiyorsanız ekstreniz kesilmeden önce bankayı aramalısınız. Şayet ekstre işleme konulduysa borcunuzu hesap kesim tarihinizi değiştirseniz dahi bu ay ödemek zorunda kalırsınız.


Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

QNB Finansbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi olan QNB, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren Finansbank’ı satın ...