Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Olur?


Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Olur?

Konut kredisi yapılandırması şuandaki kredinizin kapatılarak mevcut faiz oranlarına göre yeniden kredi açılması anlamına gelmektedir. Birçok kredi türünde olduğu gibi konut kredilerinde de yapılandırma seçeneği bulunmaktadır. Konut kredinizi daha düşük faiz oranları ile yapılandırdığınızda ödeyeceğiniz tutarı düşürebilir ve vade sayısını yeniden ayarlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Aşamaları

Konut kredinizi yapılandıracağınız zaman ilk olarak yapılandırmanızı hangi banka aracılığı ile yapacağınızı araştırmalısınız. Günümüzde birçok banka konut kredisi yapılandırma fırsatını sunduğu için kararınızı vermeden önce sizin için en avantajlı bankayı bulmanız gerekiyor. Seçeceğiniz bankayı belirledikten sonra başvuruda bulunmak için tapunuzun ve kimliğinizin fotokopisini alarak bankanın en yakın şubesine gidebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz başvuru banka tarafından olumlu sonuçlandırılırsa eski bankanızdan kapama yazısı almanız gerekiyor. Alacağınız kapama yazısında eski bankanıza kalan güncel borç tutarı belirtilmektedir. Güncel borcun tamamını ödeyerek eviniz üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz. Kapama yazısı ile yeni bankanıza gittiğinizde banka tarafından evinize ekspertiz gönderilir ve evinizin değeri belirlenir. Evinizin konut kredisi çekmeye uygun bulunması durumunda ev değerinin %80’inin aşmayacak şekilde size konut kredisi verilir.

Yeni bankanız ilk aşamada evinize 2. derece ipotek koyacaktır. Daha sonrasında kapama yazısında yer alan güncel borç miktarı kadar kredi çıkartılarak bu bedel eski bankanıza ödenir. Kredi tutarı ödendikten sonra yeni bankanız eski bankanıza bir yazı göndererek ipoteğin kaldırılmasını ister. Eski bankanız ipoteği kaldırdıktan sonra yeni bankanızın koymuş olduğu 2. derece ipotek 1. derece ipoteğe döner.

Konut Kredisi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi yapılandırma nasıl olur diye merak ediyorsanız siz de yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Ancak konut kredisi yapılandırma işleminde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Yapılandırma yapacağınız zamanki konut kredisi faiz oranlarının mevcut kredinizin faiz oranından düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ödeyeceğiniz kredi tutarı mevcut kredi tutarınızdan daha fazla olacaktır.

Konut kredi oranları son dönemde düşmüş olsa da eğer şimdiki faiz oranlarından daha düşük faize konut kredisi çektiyseniz tekrar kredi çekmek sizin için dezavantajlı olacaktır. Ancak kriz döneminde yüksek faiz oranıyla kredi çektiyseniz kredinizi yeniden yapılandırmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede kredi tutarınız da faiz oranıyla beraber düşecek ve ödemelerinizi kolaylaştıracaktır.


Dikkat etmeniz gereken son husus ise yapılandırma masrafları ve faiz oranları. Her bankanın müşterilerine sunduğu faiz oranları birbirinden farklıdır. Ayrıca yapılandırmaya bağlı olarak bankalar tarafından çıkartılan masraflarda bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Her bankanın koşullarını birbiri ile kıyaslayarak kendiniz için en uygun yapılandırma kredisini seçebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplama

2018 yılının sonları ve 2019 yılının başlarında en düşük konut kredisi faizi 1.98 seviyelerindeydi. Değeri 200.000 TL olan bir ev bu faiz oranı ile 10 yıl vadede aylık 4.376 TL’ye denk geliyordu.  Günümüzde aynı konut kredisini 0.99 faiz oranı ile çekecek olmanız durumunda 10 yıl vadede aylık ödemesi 2.856 TL’ye denk geliyor. Bu hesaplamalara masraflar dahil edilmediğinde bir tüketicinin kredi yapılandırması ile cebine kalacak tutar 180.800 TL’yi bulacaktır.

Bu sadece örnek olarak gösterilmektedir. Siz de buna benzer şekilde ilk çektiğiniz krediden daha düşük faiz oranına sahip kredi çekerek kredi tutarınızı büyük oranda düşürebilirsiniz. Özellikle kriz döneminde yüksek faiz oranlı konut kredisi çektiyseniz günümüzdeki daha düşük faiz oranlarından yararlanarak faiz oranlarını düşürebilirsiniz. Bu sayede cebinizden daha az paranın çıkmasını sağlamış olacaksınız. Yararlanacağınız faiz oranına göre ne kadar kâr elde edeceğinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

peşinatsız konut kredisi veren bankalar var mı

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

Hepimizin hayali bir ev almak ve kira ödeme derdinden kurtulmaktır. Genelde insanlar eğer aileden gelen ...