Kaymakamlık Yardımı Nereden Alınır? Nasıl Başvurulur?


2019 yılı Aralık Ayı içerisinde Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan Kenti’nde ortaya çıkan, sonrasında ise tüm dünyayı kasıp kavuran Corona virüsü, etkisini ülkemizde de devam ettiriyor. 10 Mart 2020 günü ilk vakanın tespit edildiği Türkiye, bugüne kadar Korona virüs sebebi ile 4.199 vatandaşını kaybetti. Koronavirüs nedeni ile hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ise sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Kaymakamlık Yardımı Nereden Alınır? Nasıl Başvurulur?

Kaymakamlık Yardımı Nereden Alınır? Nasıl Başvurulur?

Yaşanan ağır salgın nedeni ile sokaklara çıkmaya korkanlar, işlerini kaybedenler, kazançları sıfıra düşenler ile birlikte, hali hazırda salgın öncesi de zor durumda olup, salgında daha da zor duruma düşen aileler de mevcut. Bu tür aile ve bireyler, Kaymakamlık yardım başvurusu yaparak, kriterleri sağlıyor olmaları durumunda sosyal destek imkânlarından faydalanabilir ve biraz olsun rahatlayabilirler. Peki, Kaymakamlık yardımı nedir, kimlere verilir ve Kaymakamlık yardım başvuruları nasıl gerçekleştirilir?

Kaymakamlık Yardımı Nedir?

Kaymakamlık kurumu, İl Valiliklerinin uygulamaya koymuş olduğu emirleri uygulayan ve yerine getiren kurumdur. Bu anlamda, İl Valiliği’ne bağlı olarak vazife gören Kaymakamlık makamı, görevlerini ilçelerde sürdürürler. Türkiye’de her İl Valiliğinin altında, tüm ilçelerde birer adet Kaymakamlık makamı bulunur. Bu makam, mahalli idareleri temsilen, zaman zaman belediyeler ile ortak çalışmalar gerçekleştirirken, çoğu zaman da ilçe sınırları içerisinde kendi alanına bağlı olan kamu kurum ve kuruluşlarını organize eder ve koordinasyonunu sağlar.

 

Kaymakamlık yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak gerçekleştirilen yardım türüdür. Bu yardımın belirlenmesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kayıt altına alınan, durumları elverişli olmayan, maddi imkânlar konusunda zorluk yaşayan birey ve ailelerin belirlenmesi aşamasında ortaya çıkar. Yapılan tespit, tam tersi olarak kaymakamlığa direkt olarak gelen başvurular ile de gerçekleştirilebilir. Sosyal yardım almasına engel teşkil etmeyecek şekilde dar gelirli olan vatandaşlar, Kaymakamlık yardım başvurusu yaparak bu haktan fayda elde edebilirler.


 

Kaymakamlık Yardımı Kimlere Verilir?

Kaymakamlık yardımı başvurusu yapabilecek olan bireyler, sosyal yardımdan faydalanabilmek adına ilçe kaymakamlık binasına giderek belirli belge ve evraklar doldurmalı, aynı evraklara imza atarak ilgili kurum departmanına iletmelidirler. Başvuru gerçekleştirilme esnasında muhtaç durumda olan bireyler, herhangi bir şekilde sigortalı olarak çalışıyor olmaları durumunda, kaymakamlık yardımından yararlanamazlar. Hakeza başvuru aşamasında işsiz olan, yardıma hak kazanan ve sonrasında sigortalı olarak işe giren bireyler de bu şansı kaybeder ve alacakları ödenek kesilmiş olur.

 

Kaymakamlık yardım başvuruları, işlem yoğunluğuna bağlı olarak 1 hafta ilâ 2 hafta aralığında sonuçlandırılır. Başvuruların gerçekleşmesini takip eden süreçte, muhtaç olduğunuzun tespiti ve teyit edilmesi amacı ile kaymakamlık tarafından görevlendirilen yetkililer, vermiş olduğunuz adresi teftişe gelirler. Kurum yetkilileri tarafından verilen onayı takiben, Kaymakamlık sosyal yardımlarına hak kazanır ve ödeneklerinizi elde edebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık yardım başvurusu gerçekleştirebilmek ve sosyal destek ödemelerinden faydalanmak amacı ile başvurularınızı Kaymakamlık binaları ve E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kaymakamlık binasında gerçekleştirilen başvurular, belirli belgeler ve evrakların doldurulmasını takiben, ortalama 7-14 gün içerisinde sonuçlandırılırken, E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilen sosyal yardım başvuruları, ortalama 7-10 gün içerisinde sonuçlandırılırlar.

Kaymakamlık yardım başvuruları olumlu olarak sonuçlandırılan birey ve aileler, ihtiyaç durumlarına göre gıda, nakdi yardım, barınma, eğitim, sağlık ve tıbbi ihtiyaç, yakacak desteği gibi konularda sosyal destek alabilirler. Gerçekleştirilen yardımlar, yalnızca SGK üzerinden tespit edilebilen sigortalı iş bulunması durumunda kesintiye uğrar. Bunun dışında muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşlar için aralıksız olarak bu desteklerden faydalanılabilmesi mümkündür. Eğer bu türden ihtiyaçlarınız varsa ve ayrıca ihtiyaçlarınızı tespit yolu ile ispat edebiliyorsanız, İlçe Kaymakamlık Binası ya da E-Devlet üzerinden ilgili başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*