İnternet Alışverişine Kapanan Kredi/Banka Kartını SMS İle Açma


Hepimizin bir şekilde haberdar olduğu gibi 17 ağustos’tan itibaren banka ve kredi kartları internet alışverişine kapandı. Genel olarak ülkemizde binlerce kredi kartı/banka kartı sahibi olup internet alışverişi ile dolandırılan bilinçsiz tüketici olduğu düşünüldüğünde oldukça yararlı bir uygulama diyebiliriz. Ancak düzenli olarak internet üzerinden alışveriş yapanların önüne ufak bir engel konulmuş oldu. Biz de bugün internet alışverişine kapanan kredi kartını veya banka kartını kısa mesaj göndererek nasıl tekrardan alışverişe açabileceğinizden bahsediyoruz.

internet alışverişine kapanan kartı sms ile açma

internet alışverişine kapanan kartı sms ile açma

Son 2 aydır birçok banka müşterilerini önceden arayıp internet alışverişi kanunundan bahsederek onay alsa da hala olaydan haberdar olmayan on binlerce kişi olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bankalar da bu soruna en kısa sürede çözüm getirip SMS göndererek internet alışverişine açma servislerini aktif hale getirdiler.

Bankalara tek tek bakacak olursak;

Halkbank

Halkbank paraf kartınızı internet alışverişine açmanız için tek yapmanız gereken ONAY yazıp 3404’e kısa mesaj göndermenizdir.


Yapı Kredi Bankası

Yapı kredi World kartınızı veya banka kartınızı internet alışverişine açmak için AÇIK yazıp bir boşluk bırakarak banka müşteri numaranızı yazıp 4944’e SMS göndermelisiniz.

Örnek: AÇIK 2663232456

 

Garanti Bankası

Garanti bankası bonus kart veya diğer kartlarınız için ONAY yazıp ardından bir boşluk bırakmalı ve kartınızın son 6 rakamı yazmalı ve 3340’a kısa mesaj göndermelisiniz.

Örnek: ONAY 645247

 

Türkiye İş Bankası (Maximum Kart)

İş bankasına ait kartınız/kartlarınız için ise SANALONAY yazıp ardından boşluk bırakıyor ve kartınızın son 6 rakamını yazıp 4402 numarasına SMS olarak göndermelisiniz.

Örnek: SANALONAY 626762

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albarak world kartınız için ise ONAY yazıp 4460’a sms göndermelisiniz.

 

Denizbank

Denizbank’tan aldığınız kredi kartı veya banka kartınızı tekrardan alışverişe açmak için ise SANAL yazıp bir boşluk bırakmalı ardından kartınızın son 4 rakamını yazmalısınız. Bunu da 3280’e kısa mesaj olarak göndermelisiniz.

Örnek: SANAL 2673

 

Vakıfbank

Vakıfbank kartınızı ise HEPSİ yazıp 6635’e kısa mesaj göndererek internet alışverişine açabiliyorsunuz.

 

QNB Finansbank

KartFinans kredi kartınızı veya diğer kartlarınızı ise İNTERNET yazıp ardından bir boşluk bırakıp kartınızın son 4 rakamını 2273’e sms yollayarak tekrar alışverişe açabiliyorsunuz.

Örnek: İNTERNET 6527

Akbank 

Akbank Axess kartınızı veya diğer kredi, banka kartınızı INTERNET yazıp 8885’e kısa mesaj yollayıp açtırabilirsiniz.

TEB

Türk Ekonomi Bankası(TEB) için ise AÇIK yazıp ardından bir boşluk bırakıyor ve kartınızın son 4 rakamını yazıyorsunuz, ardından da bunu 2941’e kısa mesaj olarak gönderiyorsunuz.

Örnek: AÇIK 8432

 

ING Bank

ING Bank için ise ONAY yazıyor ardından bir boşluk bırakıyor ardından da kartınızın son 4 rakamını yazıp 2205’e sms olarak gönderiyorsunuz.

Örnek: ONAY 6389

 

Ziraat Bankası

Ziraat bankasında ise işler biraz farklı yürüyor. Ziraat bankasının size göndermiş olduğu internet alışverişi ile alakalı SMS’ine ONAY yazıp cevap göndermelisiniz. Bu sms size ulaşmadıysa müşteri temsilcisiyle görüşmelisiniz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi world, maximum, axess, card finans, bonus, cepteteb ve enpara kartlarınızı yukarıdaki ilgili numaralara kısa mesaj göndererek yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca belirtelim, internet alışverişine kapatılan kredi kartınızı veya banka kartınızı açmanın tek yolu SMS göndermek değil. Bankanızın internet şubesine veya mobil şubesine giriş yaparak da bu işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Ayrıca direkt müşteri temsilcisine bağlanarak da kartınızın internet alışverişi özelliğini yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Bunlara ek olarak bazı bankalar ise ATM’den bu işlemi gerçekleştirmeye olanak sağlıyorlar.

 

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

QNB Finansbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2022

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi olan QNB, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren Finansbank’ı satın ...