CV Nasıl Hazırlanmalı?


CV Nasıl Hazırlanmalı? İnternet üzerinde CV hazırlamaya yönelik birçok bilgi bulunmaktadır. Fakat bunlardan bazıları kafanızı karıştırabilir. İşte doğru CV nasıl hazırlanmalı, sorusunun cevapları;

Özgeçmiş Nedir?

Herhangi bir kurum, kuruluş veya kişi tarafından adayı daha iyi tanıyabilmek adına istenilen belgedir. Bazen ise web sayfalarında veya kataloglarda personelin tanıtımı için istenmektedir.

CV Formatını Seçin

CV hazırlamak için öncelikle kendinize bir format belirlemelisiniz. Formatlardan her birinin farklı avantajları bulunmaktadır. Hangi formatı kendinize uygun görüyorsanız, onu seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kronolojik CV

Kronolojik CV en çok kullanılan formatlardan biridir. Bu formatın özelliği kronolojik bir şekilde yazılmasıdır. Bu sıralama iş deneyimleri, geçmiş zamana göre bilgiler, hayat deneyimleri olarak işler.

İş hayatınızda yaptığınız işler ve pozisyonlar tümüyle birbiriyle alakalıysa bu formatı seçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Fonksiyonel CV

Fonksiyonel CV formatını iş hayatında deneyimli olan kişiler daha çok tercih etmektedir. Bunun sebebi deneyimlerinizi daha çok ön plana atabileceğiniz bir format olmasıdır. Fonksiyonel CV formatının özelliği sahip olduğunuz deneyimlerinizi başlıklar içerisinde bir araya getirerek sunmanızdır. İş hayatınızda yaptığınız işler ve pozisyonlar birbirinden farklı ise bu formatı seçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Bu format türünü daha çok iş hayatından uzun süre ara veren kişiler kullanmaktadır.


Kombinasyon CV

Kombinasyon CV formatını iş hayatlarında ana başarısı olan kişilerin kullanması daha faydalı olacaktır. Ayrıca bu formatı aynı iş alanındaki bir işe başvuran kişiler daha sık kullanmaktadır. İş hayatına daha yeni adım atıyorsanız, herhangi bir başarınız yoksa ve öğrenim hayatınızı yeni bitirdiyseniz bu formatı kullanmanız sizin için yararlı olmayacaktır.

Formatınıza Özellik Ekleyin

Seçtiğiniz formatınıza özellik eklemeden önce doğru yöntemi bulmalı ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ekleyeceğiniz özelliklerin seçmiş olduğunuz formata uyumlu olması daha iyi olacaktır. Eklemeniz gereken en önemli özelliklerden biri iletişim bilgilerinizdir. Bu özellik için herhangi bir başlık gerekmemektedir. İletişim bilgilerinizi hazırlarken uymanız gerekenler şunlardır;

  • İsim
  • Mail Adresiniz
  • Telefon Numarası
  • E-posta adresi
  • Portfolyo linkiniz (Opsiyoneldir)
  • Linkedin profil linkiniz

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.