Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Nedir?


CİMER, vatandaşların her konuda isteklerini, ihbarlarını ve şikâyetlerini kolaylıkla internet üzerinden yapabilecekleri bir sistemdir. Vatandaşlar, CİMER sayesinde devlet makamlarıyla doğrudan iletişime geçebilmekte ve her konuda düşüncelerini açıklama fırsatı yakalamış olmaktadır. Vatandaşların CİMER vasıtasıyla ne tür başvurular gerçekleştirilebileceği konusunda şunları söylemek mümkündür: Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, vatandaşların bilgi edinmesini, çeşitli önerilerini, isteklerini, ihbarlarını ve şikâyetlerini belirtebilecekleri bir uygulama olarak varlık göstermektedir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Nedir?

Söz konusu çeşitli başvurularını, hangi kuruma hangi makama, nasıl şekilde yapacağını bilmeyen vatandaşlar, çok yararlı bir uygulama olan CİMER sayesinde, ilgili başvuruları, doğru kurumlara doğru şekilde iletilmiş olmaktadır. Böylelikle mağduriyet durumu en aza indirilmekte olup, vatandaşların özgür bir şekilde sıkıntılarını dile getirebilmeleri sağlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Şikâyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi vasıtasıyla internet üzerinden herhangi bir konuda şikâyet başvurusu yapmanın iki yolu vardır. CİMER sistemi üzerinden şikayet başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, ilgili şikayet başvurusunu ya doğrudan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi resmi internet sitesinden ya da e-devlet uygulaması üzerinden online olarak yapabilmektedir.

CİMER’in resmi internet sitesi üzerinden şikayet başvurusu yapmak isteyen bir vatandaş, siteye girdiğinde kendisinden istenen TC kimlik numarası, Ad ve Soyadı, annesinin evlenmeden önceki soyadı, kimlik seri numarası ve cep telefon numarası bilgilerini girmelidir. Sonrasında CİMER üzerinden yapılabilen istek, bilgi edinme, şikayet, ihbar ve öneri gibi tüm seçeneklerin bulunduğu başvuru ekranına geçilmektedir. Söz konusu başvuru ekranından şikayet başvurusu yapacak olan vatandaş, ilgili şikayet kutucuğunu ve istenen gerekli diğer bilgilerin girilmesinin ardından şikayet başvurusunun konusunu oluşturan sayfanın alanına geçilmektedir. Ardından şikâyet başvurusuyla ilgili metnin yer aldığı içerik yazılarak, vatandaşın şikâyetine konu olmuş ilgili bilgiler alınmaktadır. Böylelikle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi şikayet başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

Söz konusu vatandaşın, CİMER’e yapacağı şikayet başvurusunu, CİMER’in resmi internet sitesinin yanında e-devlet üzerinden de yapma imkanı bulunmaktadır. CİMER’e e-devlet üzerinden şikayet başvurusu yapmak isteyen bir vatandaş, öncelikle internet üzerinden kendi e-devlet kullanıcı adını ve şifresini girerek online olmalıdır. Eğer ki e-devlet şifresi yanlış veya unutulmuş ise PTT aracılığıyla ya da online olarak yeni e-devlet şifresi almak mümkündür. Daha sonra arama seçeneği sayesinde ya da kurumlar seçeneğinden Cumhurbaşkanlığı sitesine tıklanmalıdır. Ardından vatandaş, karşısına çıkan seçenekler arasından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi seçeneğini seçmelidir. Bu seçeneğin ardından “uygulamaya git” yazısına tıklanarak yine bazı kimlik bilgilerinin sorulduğu başvuru sayfasına geçilir. Yukarıda izah edildiği şekilde şikayet başvurusuna dair bilgilerin ardından ilgili başvuru tamamlanmış olmaktadır.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne Başvuru Sonrası Ne olur?

CİMER’e yapılan herhangi bir şikâyet, öneri, istek, ihbar ve bilgi edinme başvuruları yapılan değerlendirmeye göre talebin muhatabı olan kuruma gönderilmektedir. Bu işlem genellikle birkaç gün sürmektedir.

Vatandaşlara, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yaptıkları istek, şikayet, öneri, bilgi edinme, ihbar başvurusunun tamamlanmasının ardından bir başvuru numarası verilmektedir. Bu başvuru numarası sayesinde vatandaşlar yapmış oldukları başvuruların hangi aşamada ve ne durumda olduğu hususunda e-devlet aracılığıyla bilgi edinebilmektedir. Böylelikle uzun süre sonuçtan habersiz bir şekilde bekleme durumu ortadan kaldırılmış ve vatandaşların durum takibi yapabilmeleri sağlanmıştır.

CİMER Telefon Numarası Var mı?

CİMER, çoğunlukla internet üzerinden ilgili konuda dilekçe hazırlanarak başvuru yapılması vasıtasıyla işleyen bir sistem olmasının yanında, kendine özel bir telefon numarası da mevcuttur. Buna göre telefonlarınızdan 150’yi tuşlayarak CİMER’e ulaşmanız mümkündür. Karşılaşılan yolsuzluk, sahtekarlık vb. tüm sorunlarda da CİMER’e başvurmak gereklidir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*