Çocuk Parası Nedir ve Nereden Alınır?


İhtiyaçları karşılamak ve özellikle korona olaylarının yaşandığı bu zorlu günlerde çocukların giderleri için nakit ihtiyacı olanların başvurdukları Çocuk parası nedir? Ve nereden alınır? göz atalım.

Çocuk Parası Nedir ve Nereden Alınır?

Çocuk Parası Nedir ve Nereden Alınır?

Çocuk Parası Nedir?

Sosyal devlet ilkesinin bir yansıması olarak Türkiye’de son yıllarda çocuk parası desteği gündeme gelmiştir. Çocuk parası; yeni doğum yapmış annelere destek olmak amacıyla devlet tarafından söz konusu çocuğun ve annenin birtakım ihtiyaçlarının karşılanması adına verilen bir destek yardımıdır. Çocuk parası, halk arasında doğum parası olarak da bilinmektedir. Çocuk parası desteğinden yararlanılması için çocuğun canlı olarak doğması gerekmektedir.

Çocuk Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

 Çocuk parası yardımından yararlanmak için canlı doğum yapmış olan annenin öncelikle bağlı olunan nüfus müdürlüklerine giderek çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi adı verilen KPS sistemine kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Kayıtın ardından anne tarafından Doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesi istenen bilgiler ile doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Daha sonra yapılan başvurunun değerlendirilmesi neticesinde posta ya da farklı yollar ile söz konusu doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı başvurusu, yukarıda açıklandığı şekliyle yapılabilmesinin yanında, doğum yapan annenin bağlı bulunduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü veyahut bölgedeki Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ek olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan personeller arasından doğum yapanların, çalıştıkları kuruma başvuru yapmaları da mümkündür.

Çocuk Parasından Kimler Yararlanabilir?

Çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı, Türk vatandaşları ile birlikte mavi kart sahibi kimselerin yararlanabileceği bir destek uygulamasıdır.


Doğum yardımı, düzenlendiği tarih itibariyle 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğum yapan kişileri kapsamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce doğum yapılan ya da çocuğu olan kişilerin doğum yardımından faydalanmasına imkan yoktur. 15.05.2015 tarihinden sonra canlı olarak çocuk dünyaya getiren anneler, yukarıda açıklanan yolları izleyerek söz konusu yardımdan faydalanabilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki, doğum yardımı başvurusu için aranan 15.05.2015 ve sonrasında doğum yapma tarihi, doğum yardımının ödemesinde hesaba katılacak ve sıralanacak olan çocukların tespitinde dikkate alınmamaktadır. Dolayısıyla doğum yardımı başvurusu sırasında, canlı olarak yeni doğan çocuğun sırasının belirlenmesinde, annenin önceki çocukları da kayda alınıp ona göre hesaplama yapılacaktır.

Şartlı Eğitim Yardımı Olarak Çocuk Parası

Doğum yardımından ayrı olarak yine çocuk parası olarak bilinen bir diğer maddi destek imkânı Şartlı Eğitim Yardımı’dır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca geliştirilen bir destek olan Şartlı Eğitim Yardımı, maddi imkânı düşük olan ailelere, çocuklarının temel eğitimlerine destek olmak amacıyla verilen bir yardımdır. Şartlı eğitim yardımı, örgün olarak öğrenimine devam eden çocukların okulunun bitimine kadar devam etmektedir.

Şartlı eğitim yardımı kapsamına alınmak isteyen kişilerin Türk Vatandaşı olmaları gerekmektedir. Yardımdan yararlanmak isteyen kişinin herhangi bir menfaat sağlayıcı sigortalı bir iş sözleşmesine taraf olmaması da Şartlı Eğitim Yardımından yararlanmak için gereken şartlardandır. Şartlı eğitim yardımında temel alınan ölçüt, halkın yoksulluk sebebiyle çocuklarının eğitiminin ihmal edilmesini önlemek adına maddi yardım yapılmasıdır.

Söz konusu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların, bağlı oldukları Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na uğramaları ve TC kimlik numaralarını belirtmeleri ile başvuru yapılabilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Olarak Çocuk Parası

Şartlı Sağlık Yardımı da Şartlı Eğitim Yardımında olduğu gibi, maddi açıdan düşük seviyedeki vatandaşların, söz konusu imkansızlıktan dolayı çocuklarının sağlıkları konusunda herhangi bir sorunu ihmal etmelerini önlemek adına yapılan bir yardımdır. Şartlı Sağlık yardımında esas alınan ölçüt, 0-6 yaş arası çocukların dönemsel sağlık kontrollerine götürülmesi amacıyla yardım yapılmasıdır.

Türk Vatandaşı olmak ve herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak çalışmıyor olmak, Şartlı Sağlık Yardımı için aranan şartlardandır. Şartlı Sağlık Yardımı almak isteyen vatandaşların, bağlı bulundukları Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na uğramaları gerekmektedir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*