ÇKS Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?


Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan kararlar ile birlikte gündeme gelmiştir. Buna göre, hem çiftçilere devlet destekli ve bankalar tarafından verilen düşük faizli kredilerin hızlı bir şekilde sunulması hem de resmi işlemlerin hızlandırılması amacıyla çiftçilerin bu sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerinin türü ne olursa olsun, bu kayıtları yaptırması ve her sene de güncellemesi gerekmektedir.

çks nedir nasıl alınır şartları neler

çks nedir, nasıl alınır, şartları neler?

Eğer Çiftçi Kayıt Sistemi kaydınızı oluşturursanız, hem bakanlıklar tarafından verilen devlet desteklerinden hem de banka kredileri için başvuru işlemlerinde bulunurken, bu kayıt sisteminden çıktı alarak anında kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

ÇKS Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuruda bulunmak isteyen kişilerden özel olarak bir şart sunulmamaktadır. Kayıt oluşturacak olan kişilerin yalnızca aşağıda belirteceğimiz belgeler ile birlikte işlemleri yapması yeterli olacaktır. Bu işlemler şu şekildedir.
1. Başvuru Dilekçesi (Bu dilekçeler, il ve ilçelerde bulunan tarım müdürlüklerinden temin edilmektedir.)
2. Nüfus cüzdanı (Nüfus cüzdanınızda kesinlikle TC kimlik numaranızın yazılı olması gerekmektedir.)
3. Çiftçi Kayıt Formu için oluşturulan A, B ve C formları
4. Ziraat Odası’na giderek alacağınız Çiftçilik Belgesi.
5. Tüzel kişilik olarak başvuru yapacaklardan Ticaret Sicil Gazetesi, Yetki Belgesi ve imza sirküleri
6. Tarım yapılan arazinin hak sahibi birden fazla ise, Muvafakatname 1 ve Muvafakatname 2 istenmektedir. Muvafakatname 1 için arazinin mülkiyetinin eş ve çocuklara ait olması durumunda istenirken, Muvafakatname 1 de asıl hak sahibinin olmadığı durumlarda istenmektedir.
7. Tapu Müdürlüğü’nden alınacak olan ve tarım arazisindeki aidiyet durumunu gösteren onaylı belge.
8. Kiralık arazilerde yapılan tarımsal faaliyetlerde kira belgesi ve tapu. Eğer kiralanan tarım arazisinin toplam büyüklüğü 100 dekar ve üzerindeyse, kira sözleşmesinin noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
9. Kadastro geçmemiş olan bölgelerde, ilçe tespit komisyonunun hazırlamış olduğu hem komisyon hem de çiftçi tarafından imzalanmış keşif raporlarının aslı.
ÇKS kaydı oluşturacak kişilerden istenen belgeler bu şekildedir. 9. maddede özetlemiş olduğumuz bu belgelerin eksiksiz tamamlanması halinde ÇKS kaydı aynı gün içerisinde tamamlanacaktır.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ÇKS ile kredi veren bankalar başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

vakıfbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Vakıfbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Vakıfbank, kamuya ait bir banka olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişinin bankacılık işlemlerini yerine getirmeye ...