Çiftçilik Kayıt Sistemi (ÇKS) ile Kredi Veren Bankalar


Çiftçilik Kayıt Sistemi (ÇKS) tarım ve tarımın yanında da mevcut bir hayvancılık faaliyeti yapan kişilerin, yaptıkları faaliyeti resmileştirdikleri bir kayıt sistemidir. Bu sisteme kayıt olan kişiler, hem devlet tarafından tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik verilen destekleri hem de bankalardan alınacak olan tarım ve hayvancılık kredilerini daha hızlı bir şekilde kullanabilmektedirler.

çiftçilik kayıt sistemi ile kredi

çiftçilik kayıt sistemi ile kredi veren bankalar

Özellikle bankalar tarafından hazırlanan tarım ve hayvancılık kredilerinde, bu şartın kesinlikle tamamlanmış olması gerekmektedir. Çünkü bankalar tarafından belirlenen ve tarım ile hayvancılık sektörünün kullanımına sunulan kredi paketlerinde, çok özel kredi faiz oranları sunulmaktadır. Bu da bireylerin borç miktarlarının daha az seviyelerde olmasını sağlamaktadır.

 

Tarımsal krediler kapsamında bankalara başvuru yaptığınız zaman sizlerden Çiftçilik Kayıt Sistemi şartı arayan bankaları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
1. Türkiye İş Bankası
2. Ziraat Bankası
3. Denizbank
4. Halkbank
5. Vakıfbank
6. Şekerbank
7. QNB Finansbank
8. Akbank
9. Garanti Bankası

 


Burada bahsettiğimiz 9 banka, tarımsal kredi paketlerine başvuru yapacak tüm bireylerden Çiftçilik Kayıt Sistemi şartı aramaktadır. Yalnızca internet üzerinden birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız kayıt işlemlerinde, resmi kayıtlarınıza yönelik bilgiler de istenmektedir. İstenen bilgiler arasında Tarım Müdürlüğü tarafından size verilen belgelerin yanı sıra tarım yaptığınız alanın tapu bilgilerine yönelik bazı bilgiler istenmektedir. Bundan dolayı kayıt işlemini yapacağınız sırada, tarım sektöründe olduğunuza dair size verilen belgeleri ve tapuları yanınızda bulundurmalısınız.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

vakıfbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Vakıfbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Vakıfbank, kamuya ait bir banka olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişinin bankacılık işlemlerini yerine getirmeye ...