‘Bankanız Provizyon Vermedi’ Hatası Ne Anlama Geliyor?


Herkesin başına en az bir defa gelen ‘bankanız provizyon vermedi’ hatasının neden kaynaklandığına ve ne anlama geldiğine bu yazımızda yanıt verelim istedik.

bankanız provizyon vermedi hatası

bankanız provizyon vermedi hatası ne anlama geliyor?

İlk olarak provizyon nedir sorusuna bakalım. Provizyon, ödeme onay sistemidir. En basitinden bir ürün aldığınızda bilgilerinizi girip onayladığınızda bankanıza ileti gider ve banka bu işlemi -eğer kartınızda sıkıntı yoksa- otomatik onaylar. Bu işlem sırasında kredi kartı veya banka kartınızın limitinizin yeterli olup olmadığı, internet alışverişine açık olup olmadığının kontrolleri yapılmaktadır. Saniyeler içinde gerçekleşen bu iletiye kısaca provizyon diyoruz. Peki ya Kredi Kartından Provizyon Alınamadı, bankanız provizyon vermedi gibi hatalar ne anlama geliyor?

Genelde ülkemizde en çok tercih edilen bankalar olan, İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, Denizbank, QNB Finansbank, Akbank ve Vakıfbank kullananların şikayet ettiği bu duruma bir açıklama getirelim istedik. Çünkü yukarıdaki bankaların müşteri sayısı daha fazla olduğundan şikayet sayısı da artıyor haliyle. Ufak farklılıklar olabilir ancak aşağı yukarı her bankada benzer provizyon verilemedi hataları karşımıza çıkacaktır.

Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Ne Demek?

Kredi/Banka kartınızla alışveriş yaparken provizyonun alınamadığına ilişkin bir uyarı alıyorsanız, bu hatanın belli başlı nedenleri vardır. İlk olarak en sık yapılan hataların başında yer alan, kart bilgilerinin yanlış girilmesi bu hataya sebep olabiliyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi diğer bir husus ise kredi kartınızın internet alışverişine kapalı olması da provizyon verilememesine neden oluyor. Üçüncü olarak, kartınızın limiti yeterli değilse bu uyarıyı alabilirsiniz. Dördüncü olarak ise, eğer kartınızı yıllardır kullanıyorsanız üstünde yazan son kullanım tarihinin geçmiş olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Bu durumda kartın kullanım süresi dolduğundan uyarı almanız gayet normaldir. Ayrıca bazı web siteleri müşterilerinin kredi kartlarını engelleyebiliyor. Yani alışveriş yaptığınız web sitenin kredi kartınızı engellemediğinden emin olmalısınız.


Diğer bir husus ise yurt dışı alışverişi yapanları ilgilendiriyor. Eğer kartınızla aliexpress, amazon gibi global e-ticaret siteleri üzerinden ürün alıyorsanız bu hatayı alabilirsiniz. Çünkü pos ödemeleri sırasında onay işleminin olmaması veya provizyonun geç gelmesi dolayısıyla hata alınabiliyor. Bu genelde yurtdışından alınan bir kredi kartı ile Türkiye’de alışveriş yaparken veya tam tersi şekilde olabiliyor. Bu gibi durumlarda bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz kısa sürede çözüme ulaştırıyor.

“Bankanız, 3D Secure güvenlik sorgulamasına olumlu yanıt vermedi. Lütfen tekrar deneyiniz veya konuyla ilgili bankanızla iletişime geçiniz.”
Ayrıca benzer olarak yukarıdaki uyarı mesajı da yukarıda saydığımız nedenlerden kaynaklanmaktadır.

 

Ayrıca tüm bunlara ek olarak sizlere bir çözüm daha sunmak istiyoruz. Eğer bu hatayı alıyor ve müşteri temsilcisi size bir çözüm üretmemişse direkt olarak sanal kart oluşturun. Sanal kartınızla aynı bir fiziksel kartmış gibi alışveriş yapabilirsiniz, hem de kendi tanımladığınız limit doğrultusunda.

Sorun ve sorularınızı bizlere yorumlar aracılığı ile iletebilirsiniz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

QNB Finansbank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2022

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi olan QNB, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren Finansbank’ı satın ...