Bakım Ücretleri 2020’de Ödenmeye Devam Edecek mi?


Günlük ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayan ve muhtaç durumdaki bireylere bakanlara verilen evde bakım ücreti 2017 yılında ve bundan sonraki senelerde ödenip ödenmeyeceği ve ne kadar ödeneceği ile ilgili düzenleme yapıldı. Engelli ve yardıma muhtaç bireylere bakan yakınlarına, 2 yıllık döneme uzatılarak artış yapılmıştır. 2017 yılında 1.027 TL olan bu ödenek sonraki yıllarda memur maaşlarına endekslenerek aynı oranda artış gösterecektir.

Bakım Ücretleri 2020’de Ödenmeye Devam Edecek mi?

Bakım Ücretleri 2020’de Ödenmeye Devam Edecek mi?

Evde Bakım Parası Kimlere Ödenir?

Engelli ve bakıma muhtaç olan kişilere bakanlara ödenecek olan evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan kişiye bakan bir yakınına verilmektedir. Bakıma muhtaç olan kişinin eşi, çocukları, çocuklarının eşleri, anne ve babaları, kardeş çocukları ve bunların çocukları bu maaştan faydalanabilecektir. Bu maaştan yararlanabilmek için bazı temel şartların yerine getirmek gerekmektedir. Öncelikle, bakıma muhtaç olan kişinin tam teşekküllü bir hastaneden almış olduğu sağlık kurulu raporu ve bu raporda ağır engelli yazması gerekmektedir. İkinci olarak, bakıma muhtaç kişinin ilgili mevzuatta belirtilen şartları karşılıyor olması gerekir. Son olarak da bakıma muhtaç olan kişinin ve ona bakacak olan kişinin gelir durumlarının iyi olmaması gerekmektedir. Bu şartları karşılayanların, evde bakım maaşı almak için ilgili kuruma başvurarak devletten maaş bağlanmasını talep edebilirler. Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.

Evde Bakım Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yukarıda sayılan kriterleri karşılayan bireyler evde bakım parası alabilmek için başvurularını yaparken yanlarında bazı evraklar getirmeleri gerekmektedir. Bu evraklar şöyledir:

  • Bakıma muhtaç kişinin, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almış olduğu ve ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporunun aslı,
  • Bir adet fotoğraf,
  • Bakıma muhtaç olan kişinin ve ona bakacak olan yakınının, nüfus müdürlüğünden alacağı vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikamet belgesi,
  • Bakıma muhtaç olan kişinin kirada olan bir mülkü varsa bu mülke ait kira kontratı, eğer adına kayıtlı olan mülkler kiracısız, boş olarak duruyorsa, mahalle muhtarından bunu teyit eden bir yazının alınması,
  • Bakıma muhtaç olan kişinin varsa tarım arazilerinin tapusu.

Tüm bu belgeleri eksiksiz olarak tamamlayan bireyler, Aile ve Sosyal Politikalara Bakanlığı il müdürlüğüne giderek başvurularını yapmaları gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra, gerekli incelemeler yapılır ve muhtaç olan kişinin bakıldığı eve bir ziyaret gerçekleştirilir. Evraklarda bir eksiklik yoksa ve ev ziyareti de olumlu geçerse, muhtaç olan kişiye bakacak olan yakınına evde bakım maaşı bağlanır.

Evde Bakım Parası İçin Sağlık Raporu

Evde bakım maaşı alanların, maaşın kesilmemesi için rapor tarihi bitmeden tam teşekküllü hastaneye başvurarak raporunu yenilemesi gerekmektedir. Bu raporlarda belirli bir geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Bu tarih dolmadan rapor yenilenerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne giderek raporun teslim edilmesi gerekmektedir. Bakıma muhtaç olan kişilerin yakınlarına maaş bağlanmasında herhangi bir sosyal güvencelerinin olması açısından bir sakınca yoktur. Ancak, Bağ-Kur, SGK veya Emekli Sandığı’ndan bir emekli maaşı alınıyorsa bu başvuru sırasında kurula söylenmelidir.


Evde Bakım Maaşı 2020 Yılında Ödenmeye Devam Edecek mi?

Engelli veya bakıma muhtaç olan kişilere bakan yalınlarına ödenen evde bakım maaşı 2018 yılında da ödenmeye devam edecektir. Hatta bu maaşlara memur maaş zamları oranında zam da yapılacaktır. Evde bakım maaşı 2018 ve 2019 yılında ödenecek miktarlar belli olmuştur. 2017 yılında ödenen evde bakım maaşı 1.027 TL’dir. Bu maaş her yıl belirli oranlarda artış gösterecektir. Buna göre maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır:

2018 Ocak ayı: 1.068,15 TL

2018 Temmuz ayı: 1.105,54 TL

2019 Ocak ayı: 1.149,77 TL

2019 Temmuz ayı: 1.2074,26 TL olacaktır.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*