Arsa ve Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar


Arsa veya tarla ipotek karşılığı kredi almak isteyenler için hangi bankaların kredi verdiğine geçmeden önce, arsa ve tarla ipoteği nedir buna açıklık getirelim.

arsa ve tarla ipotekli kredi veren bankalar

arsa ve tarla ipotekli kredi veren bankalar

 

Günümüzde birçok banka kredi verirken ipotek şartı koymaya başladı. Özellikle de yüksek miktarlarda kredi çekmek istiyorsanız banka kendisini güvenceye almak adına arsa, tarla vb. ipotek etmenizi isteyecektir. İpotek göstererek alınacak olan krediyi geri ödemediğinizde banka arsa veya tarlanıza el koyup satışa çıkaracaktır. Banka için kolay satılabilir gayrimenkuller arasında yer aldığından, ipotekli kredi, halk arasında “arsa – tarla ipotekli kredi” olarak bilinir hale geldi.

Hangi Bankalar arsa – tarla ipotekli kredi veriyor?

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • TEB

Arsa – Tarla ipotekli kredi için aranan şartlar nelerdir?
İlk olarak bilmeniz gereken bilgi, arsanızın veya tarlanızın eksper değerinin %75‘i kadar kadar kredi çekebilirsiniz. Ayrıca eğer arsa ve tarla rehinli kredi çekecekseniz, arsa veya tarlanın mutlaka kendi adınıza, annenizin, babanızın, eşinizin, çocuğunuzun veya kardeşinizin adına olmasına dikkat edin. Bu bankaların ilk aradığı şartlar arasındadır. Diğer bir şart ise arsa veya tarlanızın daha önce ipotek edilmemiş olması ve icralık durumu, hisseli bir ortağının bulunmaması gerekiyor.


Bu şartları sağlıyorsanız, kimlik belgeniz, ikametgah belgeniz, son dönem gelir belgeniz, ipotek edeceğiniz tarla veya arsanın ekspertiz raporu ve tapusu, varsa işletme ruhsatınız ve vergi numaranız ile bankaya birebir başvuruda bulunmalısınız. Bankalar tarafından başvuruda istenen belgeler bunlardır, ancak ekstra belge istenebileceği düşünülerek gitmeden önce telefonla hangi bankaya başvuruda bulunacaksanız o bankadan bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

qnb finansbank havale - eft - hesap işletim ücreti 2019

Odeabank Havale – EFT ve Hesap İşletim Ücreti 2020

Özel bankalar arasında olmasına karşın milyonlarca kullanıcısı bulunan Odeabank, vadesiz hesaplar üzerinden müşterilerine para transferleri ...