Aile Yardımı Ödeneği Nedir ve Nasıl Alınır?


Yasal olarak aranan birtakım şartları taşıması dolayısıyla, devlet memurlarına eş ve çocuklarından ötürü aile yardımı ödeneği adıyla bir ödeme yapılması mümkündür. Devlet memurunun hangi şartları taşıması halinde aile yardımı ödemesinden yararlanabileceği konusu kanunlarla düzenlenmiştir.

Aile Yardımı Ödeneği Nedir ve Nasıl Alınır?

Aile Yardımı Ödeneği Nedir ve Nasıl Alınır?

Aile Yardımı Ödeneği Nedir?

Aile yardımı ödeneği, devlet memurlarına verilir. Devlet memurunun eşi ve çocuklarının, aile yardımı ödeneğinden yararlanmak için aranan şartları taşıması durumunda söz konusu aile yardımı ödeneğine hak kazanılmaktadır.

Aile yardımı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202. maddesinde düzenlenmiş bir yardım ödeneği olup, devlet memurlarına, eşleri ve çocukları dolayısıyla verilmektedir. Dolayısıyla aile yardımı ödeneği, sadece devlet memurunun eşi üzerinden değil çocuklarının da dahil edilerek yapıldığı bir yardım ödeneğidir.

Aile Yardımı Ödeneğinden Yararlanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet memurlarının aile yardımı ödeneğinden yararlanması için eşi ve çocuklarının, kanunen aranan birtakım şartları taşıması gerekmektedir. Söz konusu şartları taşıyan devlet memurların eşleri ve çocukları, aile yardımı ödeneğinden faydalanabilmektedir. Söz konusu aile yardımı ödeneği şartları ise şöyle sıralanabilir;

  • Devlet memurunun eşinin menfaat karşılığı hiçbir şekilde çalışmaması ve SGK kapsamında aylık ödemesi almaması gereklidir. Devlet memurunun eşinin emekli olmaması gerekir. Böyle bir durumda ilgili şartları taşıyan eş için ömür boyu aile yardımı ödemesi yapılması mümkündür.
  • Devlet memurunun erkek çocukları için öğrenci olup olmamasına bakılmaksızın 25 yaşına kadar aile yardımı ödemesi yapılabilmektedir.
  • Devlet memurunun kız çocukları için kız çocuklarının evlenmemeleri ve herhangi bir şekilde menfaat karşılığı bir işte çalışmadığı takdirde ömür boyu aile yardımı ödeneğinden yararlanılabilmektedir.

Ne kadar süre ile Alınır?

Devlet memurunun çocukları 25 yaşını doldurmamış ise aile ödeneğinden bu yaşa kadar yararlanabilir. Kız çocukları içinse evlenmemeleri taktirde ömür boyu ödeme alma durumu söz konusudur.


Kimler Aile Yardımı Ödeneğinden Yararlanamaz?

Aile yardımı ödeneğinden yararlanmak için devlet memurunun eşi ve çocuklarının yukarıda açıklanan şartları taşıması gerekmektedir. Devlet memurunun eşi ve çocuklarının aşağıdaki şartları taşıması halinde ise aile yardımı ödeneğinden yararlanmak mümkün değildir.

  • Devlet memurunun eşinin çalışıyor olması veyahut emekli olmuş ve maaş alıyor olması halinde aile yardımı ödeneğinden yararlanılmaz,
  • Devlet memurunun çocuklarının evlenmesi halinde aile yardımı ödeneği kapsamına alınmaz.
  • Devlet memurunun 25 yaşını doldurmuş erkek çocukları için aile yardımı ödeneği kapsamından çıkarılmaktadır. Erkek çocuğunun, resmi sağlık kurullarından alınan çalışamayacağına dair malullük raporu alınması halinde söz konusu aile yardımı ödeneğine süresiz olarak devam olunur. 25 yaşını bitirmekle beraber henüz evlenmemiş kız çocukları için de aile yardımı ödeneği devam olunur.
  • Devlet memurunun, devlet tarafından okutulan ya da burs almakta olan çocukları için aile yardımı ödeneği verilmez.
  • Devlet memurunun çocukları kendi namına ve hesabına ticaret yapmakta ya da çalışmakta ise aile yardımı ödeneğinden yararlanılmaz. Çocukların, öğrenimleri devam ederken tatil dönemindeki çalışmaları hariç tutulmuştur.

Aile Yardımı Ödeneğinin Miktarı Ne kadardır?

Aile yardımı ödeneği, devlet memurlarına eşi ve çocukları için verilen bir ödenektir. Söz konusu aile yardımı ödeneği, aranan gerekli şartları taşıyan eşi için 2.273 gösterge rakamının, çocukları için ise her biri üzerinden 250 gösterge rakamının (0-6 yaş arası çocuklar için 500 gösterge rakamı) aylık katsayı ile çarpılması ile sonuçlandırılacak miktar üzerinden ödenen bir destektir.

Tüm bu şartlar göz önüne alınarak verilen destek ödemesi, ailede bulunan çocuk sayısı ve yetişkin düzeyindeki aile bireylerinin yaptıkları işler baz alınmaktadır. Her hangi bir kazanç elde eden bireylere aile yardımı ödeneği verilmemektedir. Devlet memuru kapsamındaki her birey gerekli şartları taşıdığı takdirde, bu ödenek için başvuru yapabilmektedir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*