18 Yaş Altı Kredi Çekebilir Mi?


18 Yaş Altı Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların kredi işlemleri için 18 yaş sınırı bulunmakta olup bu yaşın altında olan kişilerin kredi almaları zor olarak bilinir. Bu noktada genelde 18 yaş altı kredi çekebilir mi sorusunun yanıtı merak edilir. Bazı bankalar bu yaş sınırını 20 olarak kabul etmektedir. Bankaların hizmet politikası birbirinden farklı olduğundan öncelikle kredi başvurusu yapılacak olan bankayı tercih etmek gerekir.

Her bankanın kredi koşulları farklı olmasına karşın kredi türleri birbiriyle aynıdır.  Buna göre bankalar ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi vermekte olup bunlara evlilik kredisi ile eğitim kredisi eşlik etmektedir. 18 yaşının altında olan kişiler için genellikle eğitim kredisi verilmektedir.

18 Yaş Altı Kredi Çekebilir Mi

18 Yaş Altı Kredi Çekebilir Mi

18 Yaş Altına Kredi Veren Bankalar

18 yaş altına kredi veren bankalar içerisinde QNB Finansbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank ve İş Bankası gibi bankalar yer almaktadır. Asgari şartları sağlayan kişiler bu bankalara kredi başvurusu yapabilir. Başvurular çoğunlukla banka şubesi üzerinden kabul edilmekte olup bu esnada banka kişiye özel faiz oranı ve vade seçeneklerini belirler. Ayrıca banka başvuru için ek belge talep etmek hakkına da sahiptir. 18 yaşının altındaki kişilere çoğu banka eğitim kredisi vermekte olup bu kredinin veriliş amacı kişinin eğitim masraflarının finansmanını sağlamaktır. Kefil ya da teminat gösterebilen kişiler için kredi alabilmek her zaman biraz daha kolay olacaktır.

18 Yaş Altına Kredi Verilir Mi?

Tıpkı 65 yaş üstüne olduğu gibi 18 yaş altı da bankalar için riskli grup olarak görülür. Reşit olmayan kişilerin fiil ehliyeti bulunmadığından kredi almaları da zor hale gelmektedir. 17 yaşında düzenli gelir elde etmek ya da çalışmak bu durum üzerinde pek bir etkiye sahip değildir. Genellikle kredi başvurularında velilerin kefaleti dikkate alınır. Kredi notu ve sicil bilgileri kredinin alınması sürecini daha kolay yapacaktır. Veliler kredi için talep edilen evrakları hazırladıkları takdirde 18 yaş altı çocukları için eğitim kredisi adı altından kredi kullanabileceklerdir. Bu kredi genellikle özel okul ya da üniversite masraflarını karşılamak için verilmektedir.

18 Yaş Altı Eğitim Kredisi

18 yaş altı eğitim kredisi için genellikle İş Bankası, Denizbank, Fibabanka, Yapı Kredi, İng Bank, Şekerbank, Ziraat Bankası ve Garanti Bankası gibi bankalar tercih edilir. Veli aracılığıyla bu kredilerden yararlanabilmek için başvuru esnasında TC kimlik belgesi, gelir durumunu gösterir belge, eğitim kurumu tarafından verilecek fatura ve öğrenci belgesi gibi belgelere ihtiyaç vardır. Banka bu belgelere ek olarak başka belge talep edebilir. Mevcut belgelerle birlikte seçilen banka şubesine gidilerek eğitim kredisi başvurusu yapılabilir. Kişinin kendisinin yerine velisi tarafından başvuru yapıldığında kısa süre içerisinde olumlu geri dönüş alınacaktır. Kişisel başvurular çoğunlukla olumsuz geri dönüş alınmaktadır.


18 Yaş Altı Kredi Başvurusu

18 yaş altı kredi başvurusu için ebeveynler eşliğinde yapılır. Eğer kişinin eğitim masraflarını üstlenen başka bir kişi varsa kredi işlemleri bu kişi eşliğinde de gerçekleştirilebilir. Ebeveynin ya da eğitim masraflarını üstlenen kişinin kredi notuna göre kredinin meblağı belirlenir. Kredi notunu yüksek olması alınacak kredinin de yüksek tutarlı olmasını sağlayacaktır. Kredi notunu yükseltmek için geçmiş dönem kredi ve kredi kartı borçlarının bulunmaması, borçların düzenli ve zamanında ödenmiş olması gerekir. Bu durumu sağlayan kişiler banka şubesi üzerinden başvuruda bulunabilir. Şubeden başvurularda kredi tutarının onaylanıp onaylanmadığı hemen belli olmaktadır. Bazı bankalar buna alternatif olarak internet şubesi üzerinden de kredi başvurularını kabul etmektedir.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Halkbank 10.000 TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Halkbank 10.000 TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonucu

1933 yılında, 2384 sayılı kanun çerçevesinde temelleri atılan Halkbank, 23 Mayıs 1938’de faaliyetlerine başladı. O ...