12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi Veren Bankalar


12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi kullanarak ev satın almak istiyorsanız alacağınız evin konut kredisine uygun olması gerekiyor. Bir evin konut kredisine uygun olup olmadığını ise aşağıdaki kriterlere bakarak anlayabilirsiniz;

  • Evin kat irtifakının ya da kat mülkiyetinin alınmış olması gerekiyor.
  • Evin iskanlı olması gerekmektedir.
  • Satın alınacak evin en az %80’i tamamlanmış olmalıdır.
  • Ev ipotekli olmamalıdır.
12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi Veren Bankalar

12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi Veren Bankalar

12 ay ödemesiz konut kredisi kullanabilmek için evin en az %80’inin tamamlanmış olması gerekse de kimi durumlarda inşaat firmaları bankalar ile anlaşarak inşaat aşamasında evleri krediye uygun hale getirebilmektedirler. Alınacak evlerin hasarı oturulamayacak kadar fazlaysa bu durumda banka kredi vermek istemeyebilir.

Konut Kredisi Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir bankadan konut kredisi almaya karar vermeden önce kredi hesaplamalarınızı yapmalı ve bankaların kredilerini birbiri ile karşılaştırmalısınız. Konut kredisi hesaplarken sadece faiz oranlarını değil aynı zamanda yıllık maliyeti, dosya masrafını, kefil sayılarını, kredilendirme oranlarını da hesaplamalara dahil etmeniz gerekiyor.

12 ay ödemesiz konut kredisi hesaplama işlemini yaparken hesaplayıcı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Birçok farklı banka farklı koşullarda konut kredisi verdiği için bu kredilerin tamamını detaylı bir şekilde hesaplamak sizin için oldukça zor olacaktır. Hesaplama programı sayesinde tüm bankaların konut kredilerini hesaplayabilir ve birbiri ile karşılaştırabilirsiniz. Yüksek miktarlarda konut kredisi çekeceğiniz için en ufak bir oran bile geri ödeme oranını büyük ölçüde değiştirecektir. Bu nedenle hesaplama programlarını kullanarak size en uygun konut kredisini bulmalısınız.

Konut kredisi çekerken özellikle faiz oranlarına ve vade sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Zaten bu ikisi arasında ilişki bulunmaktadır. Vade sayısı ne kadar fazla olursa ödeyeceğiniz faiz oranı da o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle 12 ay ödemesiz konut kredisi alacağınız zaman vade sayısını olabildiğince az tutarak faiz oranının daha düşük olmasını sağlayabilirsiniz. Dengeye sağladığınız zaman düşük faiz ile bütçenizi zorlamadan ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Çekebileceğiniz Konut Kredisi Miktarı Nedir?

Çekilebilecek konut kredisi miktarı ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Çekilebilecek konut kredisi miktarı birçok kritere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak bunlar arasında en önemlileri satın alınacak evin ekspertiz tarafından belirlenen değeri, hane geliri ve kredi puanınızdır. Bu üçü arasından özellikle ekspertiz raporu en önemlisidir. Çünkü ekspertiz tarafından belirlenen ev bedelinin %80’i kadar kredi çekebiliyorsunuz. Geri kalan %20’yi ise peşinat olarak ödemeniz gerekiyor. Ne yazık ki peşinatsız ev sahibi olma şansınız bulunmuyor.

Çekebileceğiniz konut kredisi miktarını aynı zamanda hane geliri de etkilemektedir. Aylık taksit ödemelerinizin hane gelirinin %50’sinden fazla olmaması gerekiyor. Aksi durumunda başvuru yaptığınız konut kredisi onaylanmayacaktır. Kredi başvurunuzu yaparken vade sayınızı aylık ödemelerinizin hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut kredisi başvuru süreci diğer kredilerin başvuru sürecinden biraz farklı ilerlemektedir. Konut kredisini evin bedeline göre alacağınız için öncelikle SPK lisansına sahip olan bağımsız emlak uzmanları tarafından evinize bir değer biçilir. Eviniz uzun vadede ipotekli kalacağı için uzmanlar tarafından evin uzun süre ipotek edilip edilemeyeceği araştırılır. Araştırmalar sonunda herhangi bir soruna rastlanmazsa eviniz banka tarafından ipotek edilir ve evin değerinin %80’i kadar size kredi verilir. Geriye kalan %20’lik kısmı ise peşinat olarak ödemeniz gerekir. Eğer 12 ay ödemesi konut kredisi almayı düşünüyorsanız siz de ilk olarak evin krediye uygun olup olmadığını araştırmalı ve krediye uygun olan evleri tercih etmelisiniz.

Hakkında Alper ÖZDEMİR

Ekonomi ve finans uzmanlık alanım. Bu konularda danışmanlık hizmeti veriyorum ve 2 yıldır krediverenbanka sitesinde içerik editörlüğü yapmaktayım. Merak ettiğiniz konularda ilgili konuların altından yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Her zaman sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

peşinatsız konut kredisi veren bankalar var mı

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

Hepimizin hayali bir ev almak ve kira ödeme derdinden kurtulmaktır. Genelde insanlar eğer aileden gelen ...